Ana Sayfa / Gündem / Ege’nin ihracatı 1 milyar dolara dayandı

Ege’nin ihracatı 1 milyar dolara dayandı

Ege İhracatçı Birliklerinin (EİB) nisan ayı ihracatı yüzde 9’luk artışla 1 milyar dolara yaklaştı.

EİB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 3 aydır ihracatı artış gösteren EİB, nisan ayında 974 milyon 965 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Geçen yılın aynı ayında 896 milyon 204 bin dolar ihracat gerçekleştiren birliğin ihracatı yüzde 9 artış gösterdi.

EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinden 6’sı, 2015 Nisan ayına göre ihracatlarını arttırma başarısı gösterirken, diğerlerinin performansı geçen yılın gerisinde kaldı.

Nisan ayında Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 142’lik ihracat artışı ile en fazla ihracat artışı gerçekleştiren birlik oldu.

Birlikler içerisinde en fazla ihracatı ise 105 milyon 407 bin dolarla Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği yaptı.

-Mayıs’ta hedef 1 milyar doları aşmak

EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, birliğin kayda aldığı ihracat rakamlarının son 3 aydır arttığını, Türkiye ihracatının yüzde 3 düştüğü nisan ayında birliklerinin yüzde 9’luk ihracat artışı gerçekleştirmesinin “mayanın tuttuğuna” işaret olduğunu belirtti.

2016 yılının üçte birlik dilimini de yüzde 3’lük ihracat artışıyla geride bıraktıklarını anlatan Ünlütürk, “Komşularımız Rusya, Irak, Suriye ve Ukrayna ile siyasi sorunlarımız hat safhada olduğu, ihracat fiyatlarının düştüğü bu süreçte Egeli ihracatçılarımızın ihracat rakamlarını arttırması önemli bir başarıdır. Avrupa Birliği’ndeki toparlanma ihracat rakamlarımıza olumlu yansıyacaktır. 2016 yılı sonunda 2015 yılındaki kayıplarımızı telafi edeceğimizi umuyoruz. Mayıs ayı ihracatımızda 1 milyar doları aşmayı hedefliyoruz. Bu süreçte döviz kurlarındaki gerileme bizleri kaygılandırıyor” ifadelerini kullandı.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir