Ana Sayfa / Dünya / ECB’nin para politikasını daha da gevşetmesi risklere yol açabilir
Almanya-kamu-borcu

ECB’nin para politikasını daha da gevşetmesi risklere yol açabilir

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) para politikasını daha da gevşetmesinin, uzun vadeli riskleri ve yan etkileri beraberinde getireceğini ve bu durumu göz ardı etmenin tehlikeli olacağını belirtti.

Aynı zamanda ECB Yönetim Kurulu Üyesi de olan Weidmann, bankanın Frankfurt’taki merkezinde 2015 mali yılına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Weidmann, Almanya ekonomisinin iyi bir durumda olduğunu söyleyerek, “İstihdam geçen yıl yeni bir rekora ulaştı ve işsizlik de geriledi. Ücret artışı belirgin şekilde arttı, enflasyon düşük kalmaya devam etti. Bu, reel harcanabilir gelirde belirgin bir artış sağladı” diye konuştu.

Avro Bölgesi’ndeki çok düşük enflasyonla mücadele için daha fazla genişlemeci para politikası uygulanması konusundaki endişelerini dile getiren Weidmann, “ECB’nin para politikasını daha da gevşetmesi, görmezden gelmenin tehlike oluşturacağı uzun vadeli riskleri ve yan etkileri beraberinde getirebilir” ifadesini kullandı.

– “Avro Bölgesi’nin kademeli toparlanması devam edecek”

Weidmann, Avro Bölgesi’nin ekonomik görünümü konusunda iyimser olduğunun altını çizerek, tek para birliğindeki kademeli toparlanmanın bu yılın geri kalanında ve 2017 yılında devam etmesinin muhtemel olduğunu kaydetti.

“Her şeyi göz önüne aldığımızda Avro Bölgesi’nin ekonomik görünümü bazen söylendiği gibi kötü değil” diyen Weidmann, ancak bununla birlikte son zamanlarda Avro Bölgesi’nde fiyat gelişmelerine ilişkin aşağı yönlü risklerin arttığına dikkati çekti.

Weidman, ECB’nin son toplantıda piyasaların beklentilerini karşılayamadığı yönündeki bir soruya ise “Biz kısa vadede piyasa beklentilerini çok yakından takip etmemeliyiz. Biz, yan etkilere karşı teşvikin net etkisine bakmalıyız” cevabını verdi.

Sığınmacı konusuna de değinen Weidman, sığınmacı göçünün, Almanya’nın 2016 ve 2017 yıllarındaki büyümesine katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Weidmann, Bundesbank’ın 2015 yılında 3,2 milyar avro kar ettiğini ve risk karşılıklarını 800 milyon avro azaltarak 13,6 milyar avroya indirdiğini de sözlerine ekledi.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir