Ana Sayfa / Finans / ECB, 2016 Bankacılık Denetleme önceliklerini yayımladı
Avrupa-Merkez-bankasi

ECB, 2016 Bankacılık Denetleme önceliklerini yayımladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avro Bölgesi’nde bu yıl büyük bankaların denetlenme önceliklerini iş modeli ve karlılık riski, kredi riski, sermaye yeterliliği, risk yönetimi ve veri kalitesi ile likidite olarak belirledi. 

ECB’den Avro Bölgesi’ndeki büyük bankaların denetlenmesiyle ilgili 2016 önceliklerine ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada, denetleme konusunda 5 öncelik alanı oluşturulduğu belirtilerek, “Mevcut ortamda bankaların karşılaştığı temel risklerin değerlendirilmesine yönelik 5 alan oluşturuldu. Bunlar arasında iş modeli ve karlılık riskleri en önemlileri, bunu önemi Avro Bölgesi’ndeki ülkelere göre değişen diğer önemli konular takip ediyor” denildi.

Açıklamada, 2016 için 5 denetim önceliğinin iş modeli ve karlılık riski, kredi riski, sermaye yeterliliği, risk yönetimi ve veri kalitesi ile likidite olarak belirlendiği kaydedildi.  Bazı durumlarda, önceliklerin tam uygulanmasının bir yıldan fazla sürebileceği aktarılan açıklamada bireysel banka düzeyinde denetim faaliyetinin, her kredi kuruluşunun belirli bir risk profiline göre ayarlanmasını gerektirebileceğine işaret edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ECB Denetleme Kurulu Başkanı Daniele Nouy, “Avro Bölgesi’ndeki bankaların denetlenmesinin ikinci yılına girerken, çalışmalarımızda bize neyin rehberlik yapacağını yılın başından itibaren şeffaf hale getirmek istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Nouy, söz konusu önceliklerin, bankaların denetim eylemlerini uyumlu ve orantılı şekilde koordine etmek için önemli bir araç olduğunu belirtti.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir