Ana Sayfa / Gündem / Dünya saldırıyı böyle gördü
dhmi-ataturk-havalimani

Dünya saldırıyı böyle gördü

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen saldırılar dünya basınında geniş yankı buldu.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırılar, uluslararası basında da büyük yankı buldu.

İşte uluslararası haber ajansları ve yayın organlarının geçtiği haberler:

Reuters: Türk polisi İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nı tahliye ediyor. Reuters’a konuşan bir emniyet yetkilisi, intihar bombacılarının terminal girişinde kendilerini patlatmalarının ardından havalimanının boşaltılmaya başlandığını belirtti.

CNN: İstanbul havalimanındaki patlamalarda 28 kişi hayatını kaybetti. İstanbul Valisi, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıda en az 28 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Saldırılarda iki intihar bombacısı öldü.

AFP: İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki intihar saldırısında en az 28 kişi öldü. Türkiye’deki eylem, Mart ayında Brüksel’deki havalimanı ve bir metro istasyonunun hedef alındığı koordineli intihar saldırılarının ardından geldi.

BBC: İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıda en az 28 ölü. İstanbul’daki Atatürk Uluslararası Havalimanı’daki silahlı ve bombalı saldırılarda en az 28 kişinin öldüğü bildirildi. Atatürk Havalimanı’ndaki BBC muhabiri Mark Lowen, bunun, büyük ve koordineli bir saldırı gibi göründüğünü aktardı.

BBC muhabiri Lowen, Atatürk Havalimanı’nın uzun süredir savunmasız bir hedef olarak görüldüğünü belirtti. Lowen, terminal girişlerinde X-ray tarayıcılarının bulunduğunu ancak araçlar için yapılan güvenlik önlemlerinin sınırlı olduğunu bildirdi.

Avustralya merkezli Sydney Herald Tribune gazetesi ise internet sitesinde verdiği haberde, patlama yerinden görüntüleri kullandı.

Bild Online: İstanbul Atatürk Havalimanı’nda patlama ve silahlı saldırı. Türk Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a göre en az 10 kişi hayatını kaybetti. Basına yansıyan haberlere göre 40’ı aşkın yaralı var.

Le Matin: Üç intihar bombacısı başlıklı haberinde, İstanbul hava limanında üçlü intihar saldırısında 32 kişi hayatını kaybederken 88 kişide yaralandı. İntihar saldırısı İstanbul uluslararası hava limanında yaşandı. Olay Türkiye’nin en büyük hava limanında yaşandı, bu durumdan sonra İstanbul hava limanı askıya alındı. Olayı henüz üstlenen olmadı.

Spiegel: İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Salı akşamı en az iki patlama meydana geldi. Adalet Bakanı Bozdağ, en az 10 ölü ve 20 yaralı olduğunu açıkladı. Türk yetkililere göre, patlamaların ardında iki canlı bomba bulunuyor.

The Guardian: Türkiye’de havalimanı saldırısı: 28 kişi hayatını kaybetti. Türk yetkililer, İstanbul’daki uluslararası havalimanında polisin şüpheli olarak gördüğü iki kişiye ateş açtıktan sonra intihar saldırısı gerçekleştirdiklerini aktardı. Saldırıda en az 28 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.

Sky News: İstanbul’daki havalimanı saldırısında 28 kişi öldü. Türkiye’nin en büyük havalimanında intihar bombacısı kendini patlatmadan önce etrafa ateş açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir