Ana Sayfa / Tarım / Dünya pamuk üretimi ve Türkiye

Dünya pamuk üretimi ve Türkiye

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, dünya genelindeki pamuk üretiminin tüketim rakamlarının gerisinde kalacağını ancak stok fazlasının kısa vadede erimesinin mümkün gözükmediğini belirtti.

Ünlütürk, yaptığı açıklamada, dünya pamuk üretim ve tüketimiyle ilgili son durumun Hindistan’da düzenlenen Uluslararası Pamuk İstişare Kurulu’nda tartışıldığını ifade etti.

Kurulda açıklanan rakamlara göre 2015/2016 sezonunda dünyada pamuk üretiminin 23 milyon 150 bin ton, tüketimin ise 24 milyon 360 bin ton olmasının öngörüldüğünü kaydeden Ünlütürk, 5 yıldır ilk kez üretimin tüketim miktarının gerisinde kalmış olacağına dikkati çekti.

Dünyada önemli bir kısmı Çin’in elinde olan 22 milyon tona yakın stok bulunduğuna da işaret eden Ünlütürk, bunun pamuk üretiminin önünde tehdit olmaya devam ettiğini kaydetti.

Ünlütürk, şöyle devam etti:

“Pamuk tüketiminin üretimden fazla gerçekleşecek olması güzel bir gelişme. Buna karşın pamuk stoklarındaki fazlalığın eritilebilmesi kısa vadede mümkün gözükmüyor. 2014/15 sezonunda dünya genelinde pamuk üretimine 10,4 milyar dolar destek verildi. Bu desteklerin stokları artırmaması için pamuğa yönelik talebi arttıracak tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesi fikri benimsendi.”

Dünya pamuk ithalatından 2014/15 sezonunda yüzde 11’lik bir pay alması beklenen Türkiye’nin 2014 yılında 924 bin ton seviyesinde olan ithalatını bu yıl 1 milyon tona ulaştırmasının beklendiğini kaydeden Ünlütürk, bu rakamlarla Türkiye’nin, Çin, Bangladeş ve Vietnam’dan sonra en büyük 4’üncü ithalatçısı ülke konumunda olduğunu bildirdi.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir