Ana Sayfa / Enerji / Dünya Enerji Konseyinden karbon fiyatlandırma çağrısı
iklim-degisikligi

Dünya Enerji Konseyinden karbon fiyatlandırma çağrısı

Dünya Enerji Konseyi, Paris’te düzenlenen İklim Zirvesi’nde verimli ekonomik kararların alınmasını sağlayacak, küresel hedeflerle örtüşen net bir karbon fiyatlandırma şeması hazırlanması için çağrıda bulundu.

Konsey tarafından yapılan yazılı açıklamada, konseyin Addis Ababa’da düzenlediği yönetim toplantısına ilişkin bilgiler verilerek, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne imza atan ülkelere birer mektup yazıldığı ve mektupta iklim görüşmelerinde kaydedilen ilerleme ve çabalara ilişkin endişelerin paylaşıldığı belirtildi.

Dünyanın dört bir yanından özel ve kamu enerji şirketlerinin liderleriyle geniş çaplı istişareler yapıldığı belirtilen açıklamada, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ni imzalayan ülkelerden, verimli ekonomik kararlar alınmasını sağlayacak şekilde, küresel hedeflerle net olarak örtüşen bir karbon fiyatlandırma şeması hazırlamaları istendiği yer aldı.

Dünya Enerji Konseyi Başkanı Marie Jose Nadeau da yaptığı değerlendirmede, “Birbirinden çok farklı kesimleri bir araya getirmenin yarattığı zorlukların farkındayız. ancak enerji sektörünün tüm kesimlerinden gelen mesaj açık, güçlü bir işaret görmeye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Nadeau, tarihi bir enerji değişikliğinin gerekliliğini vurgulayarak, enerjiyle ilgili yönetim kurullarında ve enerji bakanlıklarında, gerçek dünya çözümleri üretebilmek için finansman sorunlarını çözecek ve gerekli teknolojileri erişilebilir kılacak bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Christoph Frei ise enerji sektörünün varoluşsal bir tehditle yüz yüze olduğunu, ancak doğru tedbirlerin alınması durumunda çözümler üretilebileceğini ifade etti.

Konsey ayrıca, 9-13 Ekim 2016’da İstanbul’da düzenlenecek 23. Dünya Enerji Kongresi’nde de sürece ilişkin desteğini sürdüreceğini ve kongreye enerji dünyasının çeşitli kollarından 10 bin delegenin katılımının beklendiğini açıkladı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir