Ana Sayfa / Dünya / Dünya Bankası Tunus’a 4 milyar dolar bağışlayacak
Dunya-Bankasi

Dünya Bankası Tunus’a 4 milyar dolar bağışlayacak

Dünya Bankasının Tunus’a 4 milyar dolar bağışta bulunacağı bildirildi.

Tunus Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden yapılan açıklamada, Dünya Bankasının Tunus’a 4 yıl boyunca birer milyar dolarlık 4 milyar dolar bağışta bulunacağı belirtildi.

Tunus Cumhurbaşkanı el-Baci Kaid es-Sibsi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim’i Kartaca Sarayı’nda kabul etti.

Görüşmelerin ardından yapılan açıklamada, Kim’in Dünya Bankasının ekonomik ıslahatlar konusunda Tunus’un yanında yer alacağını ve 4 yıl boyunca Tunus’a birer milyar dolar bağışta bulunulacağını bildirdiği kaydedildi.

Kim’in Tunus’taki demokratik geçiş sürecinde son beş yılda yapılanları takdir ettiği ve bu bağlamda sivil toplumun rolünü övdüğüne belirten açıklamada, şunlar kaydedildi:

“BM Genel Sekreteri Ban görüşme sonrasında terör ve aşırılıkla mücadelede BM Tunus’u desteklemektedir. Libya’daki durumların Tunus’a güvenlik ve ekonomik yansımalarını anlayışla karşılamaktadır. Tunus’un BM’in tercihi olan siyasi çözüm yönünde gayret göstermesi takdirle karşılanmaktadır.”

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim geçen hafta başladıkları Ortadoğu ziyareti kapsamında Lübnan, Irak ve Ürdün’de temaslarda bulunmuştu.

Bugün öğleden sonra Tunus’a gelen Ban ve Kim Cumhurbaşkanı es-Sibsi’yle görüşmelerde bulunmuştu. Ban ve Kim’in bu akşam Başbakan Habib es-Sıyd’le bir araya geleceği kaydedildi.

Yarın Tunus İstihdam Kongresi’ne katılacak olan Uluslararası yetkililerin öğleden sonra ülkeden ayrılması bekleniyor.

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir