Ana Sayfa / Finans / Dolar/TL yatay seyrediyor
Dolarr

Dolar/TL yatay seyrediyor

Dolar/TL, 2,95 – 2,96 aralığındaki dar bant içinde yatay bir seyir izliyor.

Küresel piyasalarda düşüş eğilimindeki petrol fiyatları ve ABD Merkez Bankası’na (Fed) yönelik faiz artırım beklentilerinin yükselmesine karşın dolar/TL’nin 2,95 – 2,96 aralığında dengelendiği görülüyor. Dün kısa süreli 2,9666’ya kadar çıkan dolar/TL, bu seviyelerde tutunamayarak düşüşe geçti ve günü yüzde 0,19 azalışla 2,9578’den tamamladı.

Dolar/TL, bugün saat 10.30 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,1 azalışla 2,9560’tan işlem görürken, avro/TL yüzde 0,2 düşüşle 3,2950, sterlin/TL ise yatay seyirle 3,8870’ten alıcı buluyor.

Geçen haftanın son işlem günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ile başlayan ve diğer Fed üyelerinin açıklamaları ile devam eden, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısındaki değerlenme sürecinin dünden itiabaren yavaşladığı görülüyor.

Analistler, bugün yurt içinde açıklanan imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Edeksindeki (PMI) düşüş eğiliminin ardından Avro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak PMI verilerine odaklandıklarını belirtiyor.

Yarın ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri öncesinde piyasalarda yatay bir seyir izlenebileceğini tahmin eden analistler, teknik açıdan dolar/TL’nin 2,9480 seviyesinin destek konumuna geldiğini, 2,9740 seviyesindeki direncin ise güçlendiğini ifade ediyor.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir