Ana Sayfa / Finans / Dolar/TL 2,97’nin altında dengelendi

Dolar/TL 2,97’nin altında dengelendi

Dolar/TL, yeni haftaya 2,97’nin üzerinde bir başlangıç yaptıktan sonra 2,9650 seviyesinde dengelendi.

Küresel piyasalarda artan dolar talebinin, dolar endeksini yaklaşık 3 haftanın en yükseğine taşıması, dolar/TL’nin de yükseliş eğilimini korumasını sağlıyor. Dolar/TL, geçen haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerin üzerinde artmasının ardından 2,9743’e kadar yükselmiş ve günü yüzde 0,34 artışla 2,9707’den tamamlamıştı.

Yeni haftaya yatay başlayan dolar/TL, saat 10.15 itibarıyla 2,9650 düzeyinde dengelenirken, avro/TL ise 3,3670’i görmesinin ardından 3,3560 seviyesinden alıcı buluyor.

Analistler, küresel piyasalarda dolar endeksinin geçen hafta yükseliş trendinde hareket ettiğini ve azalan risk iştahının da etkisiyle gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında zayıfladığını belirtiyor.

Bu hafta yurt içinde siyasi gelişmelerin odak noktasında olacağını ifade eden analistler, yurt dışında ise yoğun veri trafiğinin fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacağını dile getiriyor. Bu hafta veri takviminde ABD ve Avro Bölgesi’nde enflasyon ile ABD ve Avrupa merkez bankalarının toplantı tutanakları öne çıkıyor.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 2,9770’in önemli direnç konumunda bulunduğunu, düşüşlerde ise 2,9550 seviyesinin destek konumuna gelebileceğini öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir