Ana Sayfa / Finans / Dolar/TL, 2,92 seviyesinde dengelendi

Dolar/TL, 2,92 seviyesinde dengelendi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında gerçekleşen görüşmenin
ardından AKP’de bu ay içinde olağanüstü kongreye gidilecek olmasının beraberinde getirdiği soru işaretleriyle TL dolar karşısında sert değer kaybetti.

Hisse senedi piyasası ise güne yüzde 2’nin üzerinde kayıpla  başlarken TL’deki kayıplar benzer şekilde tahvil/bono piyasasına da yansıdı. Gösterge 10 yıllık bileşik faiz güne 30 baz puanın üzerinde yükselişle başladı.

Bankacılar, önümüzdeki dönemde kimin başbakan olacağı, ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğinin piyasalar tarafından yakından takip edileceğine dikkat çektiler.

Geçen hafta dolardaki küresel zayıf seyre paralel altı ayın en düşük seviyeleri olan 2.80’in altında işlem gören dolar/TL dün güne 2.85’in hemen üzerinde başladıktan sonra Erdoğan Davutoğlu görüşmesi öncesinde 2.8850 civarında işlem görüyordu.

Kur dün gece likit piyasada 2.9765 seviyesini test ettikten sonra bu sabah 0930’da 2.9231/2.9244 seviyesinde işlem gördü.TL’nin böylece dolar karşısında geçen haftadan beri değer
kaybı yüzde 6’yı da aşmış oldu. Kur en son 29 Şubat’ta benzer seviyelerde işlem görmüştü.  Dolar/TL, 2,92’nin üzerinde seyrediyor.

Analistler, küresel piyasalarda risk iştahının azalmasıyla doların diğer para birimleri karşısında değer kazandığını belirterek, yurt içinde ise siyasi gelişmelerin piyasaların odak noktasına yerleştiğini ifade ediyor.

ABD’de yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin doların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini dile getiren analistler, dolar/TL’de 2,98 seviyesinin direnç, 2,9150 seviyesinin destek konumuna geldiğini kaydediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir