Ana Sayfa / Finans / Dolar kâr satışlarıyla düştü
Dolarr

Dolar kâr satışlarıyla düştü

İngiltere’nin AB’den çıkma kararıyla dolar/TL’deki yükselişin ardından lokal yatırımcılar kar satışına geçti ve doları 2,9085’e kadar çekti.

İngiltere’deki referandumdan Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı çıkması ardından sabah saatlerinde sert yükselişle 3’ün üzerini test eden dolar/TL’deki yükselişi lokallerin 1 milyar doları aşan döviz satışları ve İngiltere Merkez Bankası’nın açıklamaları sınırlıyor.

Dün akşam saat 18:00’de 2.8731/2.8754 seviyesinde olan dolar/TL, en son 24 Mayıs’ta gördüğü 3.0015’e kadar yükseldikten sonra kademeli olarak 2.9085’e kadar gerilese de bu düşüş de kalıcı olmadı. Dolar/TL saat 13:12’de 2.9347/2.9375 seviyesinden işlem görüyor.

Dün 4.2419 seviyesinden kapanan sterlin/TL ise 14 Nisan 2015’ten beri en düşük seviye olan 3.9205’e kadar geriledikten sonra aynı saatte 4.0588 seviyesinde.

Dün saat 1800’de 3.0669/3.0697 seviyesinde olan sepet bazında TL yine bir ayın en yükseği olan 3.16’ya yaklaştıktan sonra 3.0968/3.1006, euro/TL ise 3.2593/3.2640 seviyesinde.

Borsa İstanbul ise, güne yüzde 5,02’lik düşüşle başlamasınn ardından bir miktar toparlandı ve öğle arasında yüzde 3,99 kayıpla 74.874 puandan girdi.

Bankacılar verilen önümüzdeki dönemde küresel merkez bankalarının alacağı önlemlerin izleneceğini belirtirken, kurda genel eğiliminin yukarı yönlü olması bekleniyor.

İngiltere dün gerçekleşen tarihi referandum sonucunda Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma yönünde oy kullanarak ülkenin geleceğini belirsizliğe sürüklerken, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana daha fazla birlik olmayı hedefleyen Avrupa’nın bu çabalarına da büyük bir darbe vurdu.

Dünya finans piyasaları neredeyse tamamı sayılan oyların yüzde 51.8’e yüzde 48.2 ile ayrılık yanlılarının önde olduğunu göstermesiyle sert bir düşüş yaşadı.

Bir bankacı, “Müşterilerin yoğun satışları söz konusu, miktar 1 milyar doları aşmıştır. Son üç gündür yoğun alımların ardından kısa süredeki kâr realize ediliyor” dedi.

Lokaller 200 milyar dolara yaklaşan döviz birikimlerinin bir kısmını dolar/TL’de yaşanan sert yükselişlerde kâr amaçlı satış fırsatı olarak değerlendirebiliyor.

Bankacılar lokal satışlarının gün sonunda 1.5 milyar doları bulabileceğini belirtiyor.

Son günlerde İngiltere’nin AB’de kalmayı tercih edeceği beklentisiyle artan risk iştahına paralel kur da yönünü aşağı çevirmişti.

Bir bankacı, “Yerli yatırımcıların yoğun döviz satışları dolar/TL’yi de aşağı çekti.

İngiltere Merkez Bankası’nın açıklamaları da gevşemede etkili oldu ancak bunlar beklenen adımlar. İngiltere, İsviçre sonrası daha ECB’den açıklamalar gelecektir. Kurda genel eğilimin yukarı yönde olduğunu düşünüyorum ancak merkez bankalarının açıklamaları piyasaları biraz daha sakinleştirir. Uzun vadede ise diğer üye ülkelerin AB’den ayrılmaları gündeme gelebilir ki piyasaların asıl trendinin nasıl olacağını o zaman göreceğiz” dedi.

Başka bir bankacı da, “Kurdaki sert ve kademesiz yükseliş, BOE açıklamaları ve lokallerin döviz satımlarıyla yerini benzer şekilde sert düşüşe bırakınca, TL dolar karşısında kayıplarının bir kısmını geri almış oldu” dedi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, oyların neredeyse tamamının sayıldığı AB referandumundan İngiltere’nin ayrılığını destekleyenlerin çoğunlukta çıkmasının ardından finansal piyasaları desteklemek için 250 milyar sterlin kullanmaya hazır olduğunu açıkladı.

Referandumun ardından bir süre belirsizlik olacağını ve İngiltere’nin Avrupa ve dünyanın geri kalanıyla yeni ilişkiler kurmasının zaman alacağını söyleyen Carney, bankanın aynı zamanda ilave politika desteklerine de ihtiyaç olup olmadığını gözden geçireceğini söyledi.

İsviçre Merkez Bankası (SNB) da kararın ardından İsviçre frankını zayıflatmak için döviz piyasasına müdahalede bulunduğunu açıkladı.

Öte yandan bankacılar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artıracağına dair beklentilerin de önümüzdeki dönemde sorgulanabileceğini belirtiyor.

Faiz

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.56, valörde son işlemde yüzde 9.45 oldu. Bugün ise yüzde 9.86 seviyesinden açıldıktan sonra saat 1313’te 9.75 seviyesinde.

Gösterge beş yıllık 17 Şubat 2022 itfalı tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.25, valörde son işlemde yüzde 9.25 oldu. Bugün ise 9.62 seviyesinden açıldıktan sonra aynı saatte 9.51 seviyesinde.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.05, valörde son işlemde yüzde 8.97 oldu. Bugün ise spot piyasada son işlemde yüzde 9.08 seviyesinde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir