Ana Sayfa / Finans / Dolar 2,95’in altına indi, borsa sert yükseldi

Dolar 2,95’in altına indi, borsa sert yükseldi

Yeni ekonomi yönetimi belirsizliğinin ortadan kalkması ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yeni kabinede tekrar yer alması sonrasında MB’nin beklentilere paralel faiz hamlesi doları 2,95’in altına çekti.

Dolar, yeni ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğine yönelik belirsizliğin ortadan kalkması ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in kabinede yerini korumasıyla birlikte son 4 ayın zirvesinden geri döndü.

Piyasaların bir süredir merakla beklediği yeni ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek’in yer aldığının açıklanması sonrası sert gerileyen dolar/TL, Merkez Bankası’nın beklentilere paralel 50 baz puanlık faiz indirimi ile destek buldu.

Sabah saatlerinde 3.0120 seviyesine kadar yükselen ve yeni kabine açıklaması öncesi 3.0040 civarında olan dolar/TL, 2.9460 TL’ye kadar indi. Kur, piyasaların kapanış saatleri itibariyle 2.9480 seviyesinde bulunuyor.

Diğer taraftan Borsa İstanbul (BİST) yüzde 3,48 artış gösterdi. 79.505 puana kadar yükselen endeks, kapanışı 79.434 puandan yaptı.

Yeni odak noktası Fed

Bundan sonra gözler ABD Merkez Bankası’nın faiz politikasında olacak. Bankacılar Fed’den ilki Haziran ayında olmak üzere bu yıl iki faiz artırım beklentilerinin son dönemde artmaya başladığına dikkat çekiyor.

Bankacılar TCMB’nin bu ayki PPK notunda “geniş faiz koridoruna duyulan ihtiyacın azaldığı” ifadesini çıkardığını hatırlatarak, Fed’in adımlarına bağlı olarak faiz indirimlerini azaltmak ya da ara vermek için kendisine alan yarattığına da dikkat çekiyor.
AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım tarafından açıklanan yeni kabinede Mehmet Şimşek’in yine Başbakan Yardımcısı, Naci Ağbal’ın da Maliye Bakanı olarak yer alması son dönemde yeni kabinede ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve Mehmet Şimşek’in yer alıp almayacağına yönelik endişelerin hakim olduğu piyasalarda olumlu karşılandı.

“Bugün piyasada oyunu değiştiren Şimşek oldu” diyen bir bankanın döviz masası müdürü, “Eğer Mehmet Şimşek kabineye girmeseydi, dolar/TL PPK kararlarını 3.01 seviyesinden karşılayacaktı ki böyle bir ortamda yapılan 50 baz puanlık indirim kurun 3.03’lere gitmesine neden olurdu” dedi ve şöyle devam etti: “Her ne kadar Şimşek kabineye girmiş olsa da ekonomi politikalarının seyri de piyasalarca yakından izlenir. Şimşek kabinede dengeleyici unsur olacaktır. Ancak piyasa bundan sonra Fed beklentilerine odaklanacağından, TL’de bundan sonra negatif ayrışma ortadan kalkar, benzer para birimlerine paralel hareket görürüz. Diğer taraftan Fed’in gelecek ay faiz indireceği beklentileri arttı. Böyle bir ortamda gelecek ay TCMB’den indirim gelmeyebilir.”

Merkez Bankası (TCMB), Başkan Murat Çetinkaya yönetiminde ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi ve koridorun alt bandını sabit tutarken, faiz koridorunun üst bandında beklentilere paralel 50 baz puan indirime gitti. TCMB böylece politika faizini halen yüzde 7.5, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7.25 seviyesinde tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 10’dan yüzde 9.50’ye çekti.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu da yeni kabine ve PPK toplantısının geride kalmasıyla odaklanılan noktanın piyasadaki bu kısmi rahatlamanın geçici mi kalıcı mı olacağı yönünde olduğunu söyleyerek, “Bu noktada verilerin güçlü gelmesi ve aynı zamanda Fed yetkililerin konuşmalarında daha vurgulu şekilde faiz artırımı için Haziran ayını işaret ederek piyasayı hazırlamaları halinde dolarda değer kazanımının arttığını görebiliriz” dedi.

Yurtiçinde ayrıca anayasa değişikliği konusunun ve başkanlık sisteminin getirilmesine yönelik referanduma gidilip gidilmeyeceğinin yılın özellikle ikinci yarısında piyasalar üzerindeki baskısını artırması beklenebileceğini kaydeden Uslu, “Öte yandan çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı olması, üst bantta yapılan indirimlerin ardından koridorun artık eskisi kadar ‘geniş’ olmaması, MB’nin olası bir Fed faiz artırım kararı sonrasında bekle-gör politikası izlemesine neden olabilir”diye konuştu.

Yatırımcıların önümüzdeki haftalarda Fed tarafından bir faiz artışına gidilebileceği endişelerinin artması üzerine Asya borsaları bugün 10 haftanın en düşük seviyelerini görürken, dolar değer kazandı.

Fed yetkililerinden dün gelen açıklamalarda Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker veriler zayıflamadığı sürece Haziran ayında bir faiz artışının uygun olduğunu söylerken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard da faizleri çok uzun süre düşük seviyelerde tutmanın mali istikrarsızlığa yol açacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir