Ana Sayfa / Teknoloji / Dijital yayında rekabet kızışacak

Dijital yayında rekabet kızışacak

Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı Hayrettin Özaydın, yakın zamanda dijital yayın platformlarında “yerli-yabancı savaşı” yaşanacağı öngörüsünde bulunarak, “Televizyon kanallarının milli mutabakat yapıp milliyetçi davranıp yayınlarının sadece ülke platformlarında yer almasına izin vermesiyle ilgili adım atılması gerekiyor.” dedi.

Özaydın, AA muhabirine, 2000 yılında başlayan dijital yayın platformlarında 15 yılın geride bırakıldığını, halen 4 platformun toplam 4 milyon aboneye sahip olduğunu belirtti.

Platform sayısındaki artışa rağmen toplam abone sayısının sabit kaldığına dikkati çeken Özaydın, “Bunların içerisinde sadece ayakta durabilmek adına 1 milyona yakın ücretsiz abone var. Bugün bazı yayın platformlarının cüzi rakamlara satışa çıkarılabileceği dahi konuşuluyor.” ifadelerini kullandı.

Dijital yayın platformlarının yayın içeriğini koruduğunu, istihdam yarattığını, aboneliklerinin artmasının ülkenin menfaatine olduğunu iddia eden Özaydın, şöyle konuştu:

“Yerli platformların abone sayısını olumsuz etkileyen en önemli unsur, Türkiye’de şirket bile kurmayan, sadece kutu satışıyla abonelik hizmeti veren, kredi kartına taksit yapıp yurt dışından tahsilatını yapan Pay TV platformlarıdır. Bu platformlar, hem uyduda hem internette var fakat bunlara ilgili yasal düzenleme yok. İnternet televizyonculuğunda kanunsal yaptırım bulunmadığından yurt dışındaki platformlar Türkiye’ye girmeye başladı. Örneğin bir süre önce pazara giriş yapan dünyanın en büyük televizyon platformlarından birinin Türkiye’de yıl sonuna kadar 1 milyonun üzerinde abone alacağını tahmin ediyorum. Bu gelişme karşısında Türk televizyon kanalları, ‘bizi kim izletirse izletsin’ anlayışıyla hareket ederek yayın platformlarında seçici davranmıyor. Televizyon kanallarının milli mutabakat yapıp, milliyetçi davranıp yayınlarının sadece ülke platformlarında yer almasına izin vermesiyle ilgili adım atılması gerekiyor.”

Özaydın, bazı internet servis sağlayıcılarının internet satabilmek için dijital yayın platformu oluşturduklarını ve abone sayılarını artırdıklarını söyledi.

Yabancı dijital yayın platformlarının bu yatırımların önünde engel oluşturduğunu ileri süren Özaydın, “Önümüzdeki günlerde yerli ve dış kaynaklı dijital yayın platformu savaşları başlayacak. Bizim tarafımızı belli edip şimdiden milli değerlerimizi ve çıkarlarımızı koruyacak kural ve kaideleri koymamız lazım. Yoksa Türkiye, bu konuda çok büyük kayıplar yaşayacak.” diye konuştu.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir