Ana Sayfa / Teknoloji / Dijital dönüşümde hedef 192 milyar dolar

Dijital dönüşümde hedef 192 milyar dolar

Dünyada yeni trendin ‘her haneye 1 GigaBit bağlantı’ olduğunu belirten Cisco Systems Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, “Bu, daha fazla fiber hat ve Wi-Fi demek. Artık gittiğimiz restoranda ilk soru menüden ziyade Wi-Fi şifresi” dedi.

Amerika merkezli uluslararası ağ teknolojileri şirketi Cisco Systems’in Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, Türkiye’nin son zamanlarda fiber ve mobil alanda çok büyük yatırımlar yapmaya başladığını söyledi.

Yaptıkları araştırmaların, kullanıcıların kendilerine özel veya kişiselleştirilmiş ürün beklentisinin olduğunu ifade eden Kıvılcım, bu durumun üreticilerin önünde hem tehdit hem de fırsat olduğunu dile getirdi. Kıvılcım, 2020 yılında toplamda 50 milyar nesnenin internete veya ağa bağlanacağını, bu açıdan bakıldığında inanılmaz gelişmelerin olacağını belirtti.

Cenk Kıvılcım, internete veya ağa bağlandığında 50 milyar nesnenin kullanıcılardan olabildiğince bilgi toplayacağını belirterek, “Nesneler, kullanıcıların beklentilerini veya tarzlarını algılayarak bu bilgileri merkezde toplayacak. Bu verilerle ürünlerin kalitesi, özellikleri ve kullanıcının beklentisi geliştirilebilir. Bu yüzden 50 milyar cihazın bağlanması çok önemli. Yaratacağı değer daha da önemli” dedi.

Ya dalganın üstünde sörf yapacağız, ya da dalganın altında kalacağız

Dijitalleşmenin kaçınılması imkansız yeni bir devrim olduğunu ifade eden Kıvılcım, “Dijitalleşmeyi bir dalga gibi düşünün, ya bu dalganın üstünde sörf yapacağız ya da bu dalganın altında kalacağız. Türkiye olarak bu konuda çok iyi pozisyon almamız lazım. Dijital dönüşümün önümüzdeki 10 yıl içinde toplamda 19 trilyon dolar gelir getirmesi bekleniyor. Türkiye olarak 192 milyar dolarını almayı bekliyoruz. Bu da yaklaşık yüzde 1’i ediyor. Şu anda dünya gelirinden aldığımız pay da bu. Bizim bu oranı daha yukarılara çekmemiz lazım” diye konuştu.

Su, enerji ve verimlilikte beklentiler

Kıvılcım, dijital dönüşümün bütün sektörleri etkilediğini, akıllı saatlerden sonra artık akıllı kıyafetlerden bahsedildiğini belirterek, bunların yeni fırsatlar ve iş alanları yarattığını söyledi.

Sektörel olarak bir an önce odaklanılması gerektiğine işaret eden Kıvılcım, şunları kaydetti:
“Öncelikle hangi sektörlerde kuvvetliysek o sektörlerde bu dijital dönüşümün haritasını, özel sektör kamu kurumları ve üniversiteyle beraber çıkarmamız lazım. Dijital dönüşümde 10 sene içinde verimlilik ve yeni iş imkanları anlamında 19 trilyon dolar gelir bekleniyor. Örneğin, sulama sistemini sensörle gerçekleştirdiğinizde o sensör toprağın nemini ölçüp sulamaya ihtiyaç olup olmadığını tespit ediyor. Bir adım ötesinde ise hava durumunu öğrenerek 1 saat sonra yağmur yağacaksa o toprak kuru olsa bile sulama sistemi açılmaz. Bu şekilde suda yüzde 50, enerjide yüzde 30, verimlilikte ise yüzde 30 civarında beklentimiz var. Bunun ekonomisini hesapladığımız zaman Türkiye için 10 yılda 192 milyar dolar fırsattan bahsediyoruz.”

Dijital dönüşümün bütün sektörleri etkileyeceğine vurgu yapan Kıvılcım, “Rekabetçi olmamızı gerektiren sektörler var. Önder olduğumuz sektörlerde de başka rakipler bizi zorlayabilir. O sebeple çok güzel stratejiler belirlemezsek bu ‘Endüstri 4.0’ devrimi veya dijital dönüşümü kaçırırsak ekonomimiz yine daha çok ürün ithal eden ama ihraç edemeyen bir noktaya gelir.” dedi.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir