Ana Sayfa / Gündem / Demircan: Tarlabaşı yeniden yapılandırılıyor
Ahmet-Misbah-Demircan

Demircan: Tarlabaşı yeniden yapılandırılıyor

Tarlabaşı, Beyoğlu Belediyesinin projeleriyle, çevresel, tarihi, mimari ve kültürel değerleri korunarak yeniden yapılandırılıyor. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Avrupa’nın En İyi Kentsel Yenileme Projesi ödülünü kazanan Tarlabaşı360 Projesi, 9 adadan meydana geliyor.

Tarihi binaların restore edilerek çağdaş mimariyle yeniden yorumlandığı proje konumuyla da dikkati çekiyor.

Beyoğlu Belediyesi ve Çalık Gayrimenkul iş birliğinde gerçekleştirilen projeyle bir zamanların ticaret, sanat, eğlence ve yaşam merkeziyken zamanla kendine özgü mimarisinden uzaklaşan Tarlabaşı’ndaki tarihi binalar, aslına uygun olarak çağdaş bir mimari yorumla yenileniyor.

Toplam 20 bin metrekarelik alan üzerine kurulu proje, 150 bin inşaat alanı ve 220 metrelik cephe uzunluğuna sahip. 30 ada, bulvar üzerinde yer alan ticari alanları, mağazaları, bistro ve kafeleriyle bölgenin yeni çekim merkezi olmayı hedefliyor. Proje çerçevesinde zemin altında 6 katlı ve 236 araç kapasiteli otopark da bulunuyor.

– “Beyoğlu’nda dönüşüm yaşanıyor”

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu’nda yaşanan dönüşüm ve Tarlabaşı360 Projesi’ne ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Beyoğlu’nda binaların en az 100 yıllık olduğunu söyledi. Bu binaların betonarme teknolojisi ile değil tuğlalar üzerinde ayakta durduğunu belirten Demircan, şöyle konuştu:

“Betonarmenin dahi ömrünün maksimum 100 yıl olduğunun konuşulduğu bir çağdayız. Binalar, bakım, onarım, tadilat görmediklerinde çökmeyle karşı karşıyadır. 2004’te belediye başkanlığına başladığımız zaman bölgedeki riskli ve depreme dayanıksız binaları tespit ettik. Analiz sonuçlarına göre, Okmeydanı riskli çıktı. Bunun dışında Beyoğlu da 6 bin yapının olduğu tarihi SİT bölgesi alanında. Tarlabaşı’ndaki binalara acil müdahale edilmesi gerekiyor. Yapı stoku yapılması gereken bir bölge. Beyoğlu’nda 6 bin yapının içinde, ayakta durduğunu tespit ettiklerimiz vardı. Ama bakım ve onarıma her halükarda ihtiyaç duyanlar mevcut. Onlarla ilgili, 12 yıldır değişik kampanyalar düzenledik. 12 yılda 2 binden fazla binanın rölöve ve restore edildiğine şahit olduk.”

Demircan, sadece rölöve ve restorasyonla ayakta duramayacak yapıların olduğu yerler bulunduğunu aktardı.

Bunların başında da Tarlabaşı Projesi’nin olduğu yerin geldiğini ifade eden Demircan, “Şu anki devam eden ve 277 yapının bulunduğu bu 20 bin metrekarelik alanda bu dönüşümü başlattık. Binalar çöktü çökecek hemen yangın çıkabilecek binalardı. Burada tadilat yapacak bina da kalmamıştı. Restorasyona ve yeniden yapıma ihtiyaç duyulan binalardı. Burası ameliyat gibi acil hastanın operasyonu gibi algılanırsa, asla abartmış olmayız. Tarlabaşı’nda yapılan tam bir mücadele projesidir. Burada gerçekten bir tarih yazılıyor” diye konuştu.

– “Tarlabaşı’nda arsa ve ev fiyatları 50 kat arttı”

Demircan, projeyle ilgili inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Haziranda insanların proje alanının bir bölümünü kullanmaya başlayacağını, Tarlabaşı360 Projesi’ni hissedeceklerini dile getiren Demircan, şöyle devam etti:

“Tarlabaşı’nda arsa ve ev fiyatları da 50 kat arttı. Son 10-12 yıl içerisinde, yatak kapasitesinde 6 binden 45 bine geldi. 8 bin perakende sektöründe, dükkanda insan çalışıyor. Yine son 10 yılda 100 bin yeni istihdam sağlandı. Günlük 100 bin istihdama hafta içi günlerde milyon insan geliyor. Bu hareket ve bereketin habercisidir. Burası İstanbul’un kalbi. Muhitte yatırım varsa, iş, aş ve istihdam var demektir. Beyoğlu’nun 2004 ile 2016 arasında mukayesesini yaptığınızda, nüfus 250 bin ama çalışacak iş yeri kapasitesinin büyüklüğü 82 bindi. Bugün Beyoğlu’nun nüfusu yine 250 bin ama iş yerlerindeki çalıştırılan insan kapasitesi 180 bin. Ekonomi istihdam açısından 2’ye katlamış oldu. Beyoğlu’nda yaptığımız her yatırım ilçedeki her insanımız için iş ve aştır. Beyoğlu’nda Tarlabaşı Projesi gibi yapılan her yatırım, muhitteki sabit gelirli hiç malı ve mülkü olmayan her adama en azından yeni bir iş ve aş kaynağıdır.”

 – Tarlabaşı360 Projesi

Proje, Tarlabaşı’nda bulunan 9 yapı adasında, 20 bin metrekarelik alandaki 188’i tescilli 277 binanın, bu binaların arasındaki sokakların ve tüm altyapının yenilenmesini kapsıyor.  Proje ile büyüklükleri 50 ile 100 metrekare olan küçük tarihi evler beşer-onar gruplar halinde birleştirilip tek bir blok haline getiriliyor. Bloklar oluşturulurken, binaların dış cepheleri korunacak. Binaların içlerinde alışveriş merkezleri, konutlar, butik otel ve pansiyonlar olacak. Yüzde 52 konut alanı, yüzde 12 ticaret, yüzde 17 turizm ve yüzde 14 de ofis alanından oluşan projede, bütün konutlar için yeraltı otoparkları ve sosyal faaliyetin yoğunlaşacağı yaya alanları yapılıyor.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir