Ana Sayfa / Enerji / DEDAŞ’tan elektrik kullanımı uyarısı
Elektrik

DEDAŞ’tan elektrik kullanımı uyarısı

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Genel Müdürü Murat Karagüzel, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son günlerde enerji tüketiminde büyük artış olduğunu ve bu nedenle çok sayıda trafonun yandığını belirterek, elektriğin ısınmada kullanılmamasını istedi.

Karagüzel, yazılı açıklamasında, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta elektrik tüketimindeki israfa dikkati çekti. Bu illerde tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 75’inin “kayıt dışı” olduğunu aktaran Karagüzel, bölgede bir yılda tüketilen yaklaşık 20 milyar kilovatsaat elektriğin 12 milyar kilovatsaatinin aşırı israf nedeniyle boşa gittiğini vurguladı.

Kışın özellikle elektrikle ısınma alışkanlığı yüzünden enerji talebinin had safhaya ulaştığına değinen Karagüzel, şunları kaydetti:

“Isıtıcılarda kullanılan elektrik maalesef sayaç dışından ve kaçak olarak kullanılmaktadır. Elektrik, kesinlikle ısınma amaçlı kullanılmamalıdır. Tüketimin arttığı bugünlerde aşırı yüklenme sonucu trafoların yanı sıra diğer elektrik teçhizatları yanarak hasar görmektedir. Sorumluluk sahamızda 2014 yılında bin 106, 2015 yılında ise bin 286 olmak üzere son iki yılda 2 bin 392 trafo aşırı yüklenme sonucu yanmıştır. Sadece 3 günlük yılbaşı tatilinde havaların soğuması ile yaklaşık 75 trafo aşırı yüklenme sonucu yanmıştır. Trafoların gücü artırılarak veya teçhizatların kapasitesi yükseltilerek sorun çözümlenememektedir çünkü arttırılan her kapasiteye karşılık maalesef ısınmak için kullanılan elektrikli sobaların da sayısı artırılmaktadır. Kayıt dışı ve israf sınırlarının üzerinde elektrik tüketimine son verilmediği takdirde trafo değiştirmekle sorun çözümlenmez.”

Karagüzel, havaların iyice soğuduğu ve elektrik tüketimiyle aşırı yükten kaynaklanan arızaların da katlanarak arttığı bugünlerde dahi DEDAŞ’ın müşterilerine kesintisiz ve kaliteli enerji sağlama gayretinin sürdüğünü belirtti.

Oluşturdukları deneyimli ekiplerin, kar kış demeden her türlü tehlikeye göğüs gererek 24 saat hizmet verdiğini bildiren Karagüzel, yeri geldiğinde sıfırın altında 17 derecede karda, tipide arızaları onarmak için yüksek gerilim direklerinin tepesinde çalıştıklarını kaydetti.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir