Ana Sayfa / Şirketler / Dakar Rallisi’ni Peugeot kazandı
Peugeot-2

Dakar Rallisi’ni Peugeot kazandı

Peugeot, son zaferinden 26 yıl sonra Dakar Rallisi’ni kazandı.

Peugeot açıklamasına göre, 2 tekerlekten çekişli Peugeot 2008 DKR, rallide en fazla birinciliği olan Stephane Peterhansel/Jean-Paul Cottret ikilisiyle Dakar Rallisi’nin kazananı oldu.

Güney Amerika kıtasında ikinci katılışında Dakar Rallisi’ni kazanan Peugeot, bu birincilikle tarihinde 5. kez Dakar Rallisi’ni kazanmış oldu.

Rallide yarışan Peugeot 2008 DKR’lar, toplam 12 etabın 9’unu kazandılar, 2’si ilk üç sıra olmak üzere 7 kez duble yaptılar. Stephane Peterhansel, motosikletle ilk zaferinden 25 yıl sonra 6’sı motosiklette, 6’sı da co-pilotu Jean-Paul Cottret ile otomobilde olmak üzere Dakar’da 12. birinciliğini kazandı.

Cyril Despres/David Castera ve Sebastien Loeb/Daniel Elena ise bu Dakar rallisinde bir sürpriz yaparak, yarışı sırasıyla 7. ve 9. sırada tamamladı. 4 adet Peugeot 2008 DKR’ın 3’ü final çizgisine ulaştı. Hedefe 4 gün kala lider olan Carlos Sainz/Lucas Cruz ikilisi, kazanılmasına katkıda bulundukları finalde Team Peugeot Total ekibinin bünyesinde yer alamadı.

-“Bu ekibe katılarak zafer kazandırmak eşsiz bir duygu”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stephane Peterhansel, şunları kaydetti:

“Bu olağanüstü bir memnuniyet duygusu. Start öncesinde, böyle bir neticeye varacağımız kesin olmaktan uzaktı. Doğrusunu söylemek gerekirse ekibin henüz biraz genç olduğunu düşünüyordum, fakat her şey yolunda gitti. Peugeot 2008 DKR, WRC tipi özel etaplarda yüksek performanslı bir otomobile sahip olduğunu hepimize kanıtladı. Bu  etaplarda, Carlos ve Sebastien’in daha hızlı olduğunu bildiğimden onlardan çok geride kalmamaya çalıştım.

Büyük atak yaptığımız bir günde temiz bir yarış çıkarttık ve final çizgisine 3 gün kala 50 dakika gibi çok büyük bir avansla yarış lideri olduk. Sonrasında ise akıllıca yarışı yönetmemiz gerekiyordu. Motosikletle ilk Dakar yarışına katıldığımda Peugeot için yarışmayı öylesine hayal etmiştim ki, şimdi bu ekibe katılarak zafer kazandırmak eşsiz bir duygu.”

Jean-Paul Cottret de Peugeot 2008 DKR’ı podyuma çıkartmış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Cottret, şu ifadeleri kullandı:

“Birinci olduğumuz için çok mutlu ve gururluyuz. Başarımız, iki yıl boyunca tüm ekibin yoğun çalışmalarının bir mükafatı oldu. Bir yıl acemilikten sonra zafer geldi. Bu çok özel bir başarı. Tüm ekibe çok teşekkür ediyorum.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir