Ana Sayfa / Politika / Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ateşkes açıklaması
recep-Tayyip-erdogan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ateşkes açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Biz de Suriyeli kardeşlerimize nefes aldıracak bir ateşkesi destekliyoruz’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki ateşkesi olumlu bulduklarını ancak çeşitli noktalarda endişe duyduklarını bildirdi. Erdoğan, ‘Cellatlarla kurbanların aynı kefeye konduğu, kontrolün de cellatlara verildiği intibaa doğuran bu durumun yeni ve daha trajik gelişmelerin kapısını açmasından endişe ediyoruz’ açıklamasını yaptı.

Fezlekeler, raflarda çürümemeli’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, 21. Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, HDP milletvekilleri hakkındaki fezlekeleri ilişkin olarak şunları “Meclisimize gönderilen bu fezlekeler Meclis’te karşılığını bulmalıdır diye düşünüyorum. Bu fezlekelere karşı tüm milletvekilleri bence sağduyulu davranıp gereğini yapmalıdır. Artık milletimizin buna tahammülü kalmamıştır. Bu fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemelidir. Parlamentoda bunlar tozlanmamalıdır, gereği yapılmalıdır. Parlamento bunlara karşı nasıl tavır koyacak, millet de bunu görmelidir.” dedi.

‘Nefes aldıracak bir ateşkesi destekliyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki ateşkesi değerlendirirken, şunları kaydetti:

“Suriye’de ateşkes için varılan uzlaşma ilkesel olarak elbette olumludur. Biz de Suriyeli kardeşlerimize nefes aldıracak bir ateşkesi destekliyoruz. Ancak bu ateşkesle ülkesinde yarım milyona yakın vatandaşının katledilmesinden sorumlu Esed rejimi ile onu destekleyen güçlere açık ve güçlü bir destek verilirken, muhalifler konusunda hala ikircikli bir dil kullanılması endişe vericidir. Bölgede kimin, hangi muhalefet grubundan olduğunun tespitini şayet Rusya, Esed rejimi ve PYD/YPG gibi yapılar gerçekleştirecekse ortada vahim bir durum var demektir. Cellatlarla kurbanların aynı kefeye konduğu, kontrolün de cellatlara verildiği intibaa doğuran bu durumun yeni ve daha trajik gelişmelerin kapısını açmasından endişe ediyoruz.”

‘Bizimle kimsenin alay etmeye hakkı yok’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PYD/YPG’nin PKK’nın uzantısı bir terör örgütü olduğu gerçeğinin artık herkes tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu, yıllar öncesinden bizim malumumuzdur zaten. Bu örgütün terör örgütü olduğunun kabulü için illa PKK- PYD’nin bombalarını Ankara’da değil de başka başkentlerde mi patlatması lazım? Böyle bir vicdansızlık, duyarsızlık olabilir mi?” diye sordu.

Erdoğan “Artık bu komediye, bu gülünç oyuna bir son verilmelidir. ‘Ben PKK ile birlikte hareket ediyorum’ diyen bir örgüte, ‘hayır senin PKK ile bir ilgin yok’ demek bizim ve tüm dünyanın aklıyla alay etmektir. Bizimle de kimsenin alay etmeye hakkı yoktur” diye konuştu.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir