Ana Sayfa / Politika / Çokyaşar: Böyle bir lidere diktatör denmesi akıl tutulmasıdır
Ahmet-Cokyasar

Çokyaşar: Böyle bir lidere diktatör denmesi akıl tutulmasıdır

Türkiye Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a yönelik sözlerine ilişkin, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminde Romanlara Türkiye’de ilk defa gereken değeri vermiştir. Sadece Romanlara değil, bu ülkede yıllarca hor görülmüş, yok sayılmış, adeta dışlanmış etnik kimliklere de hakları verilmiş, özgürlüklerin önü sonuna kadar açılmıştır. Böyle bir lidere diktatör denmesi akıl tutulmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Çokyaşar, yaptığı yazılı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun partisinin 35. Olağan Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözlerinin, Roman camiasını ciddi şekilde rahatsız ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Türkiye’de, Roman açılımı ile Roman vatandaşlara ilk defa değer verdiğini, onlara sahip çıktığını vurgulayan Çokyaşar, “Demokratik bir ortamda gerçekleştirilen seçimde, halkın yüzde 52 oyuyla gelmiş, Romanların sevgisine mazhar olmuş bir Cumhurbaşkanına ‘diktatör’ denmesi, çirkin bir yakıştırmadır. Roman camiası olarak, Cumhurbaşkanımıza bu sözlerin reva görülmesini asla kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Romanlar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında kuvvetli bir bağ olduğunu vurgulayan Çokyaşar, açıklamasında şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanlığı döneminde Romanlara Türkiye’de ilk defa gereken değeri vermiştir. Sadece Romanlara değil, bu ülkede yıllarca hor görülmüş, yok sayılmış, adeta dışlanmış etnik kimliklere de hakları verilmiş, özgürlüklerin önü sonuna kadar açılmıştır. Böyle bir lidere diktatör denmesi akıl tutulmasıdır. Diktatörlerin fakir halkla işi olmaz. Biz fakir insanlarız. Cumhurbaşkanımız da en çok fakir halkla birlikte olmuştur. Anamuhalefet partisi liderinden yapıcı eleştiriler getirmesi beklenir. Bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanına, ağza alınmayacak hakaret ve küfürler etmesini kendisine yakıştıramadık. Bu tür sorumsuz açıklamaları şiddetle kınıyoruz.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir