Ana Sayfa / Dünya / Çipras’ı “zor” günler bekliyor

Çipras’ı “zor” günler bekliyor

Yunanistan’daki erken genel seçimlerden zaferle çıkan SYRIZA lideri Aleksis Çipras’ı zor günler bekliyor.

Bir yandan Avrupalı kreditörlerle imzalanan anlaşmalar sonrası sancılı kemer sıkma politikalarını hayata geçirecek olan Çipras’ın, diğer yandan da Avrupa Birliği ve kreditörlerin 86 milyar avro karşılığında dayattığı kurtarma paketinin reformlarını uygulaması bekleniyor.

Yeni kurulacak hükümetin yıl sonuna kadar başta vatandaşlardan daha fazla vergi alınması olmak üzere, erken emeklilik olanaklarının kısıtlanması, emeklilik primlerinin yükseltilmesi, bankaların yeniden sermayelendirilmesi, sermaye kontrolününün kaldırılması ve elektrik idaresinin özelleştirilmesi gibi 150 reformu uygulamaya sokması gerekiyor.

Reformlar çerçevesinde vergi artışından aralık ayının sonuna kadar devletin kasasına 18,1 milyar avro girmesi gerekiyor, aksi taktirde hükümetin daha sıkı önlemlerle karşılaşması söz konusu.

Uzmanlarsa, yeni hükümeti bekleyen bu sürecin kolay olmayacağını ancak reformların doğru adımlar atılarak uygulanabileceğini söylüyor.

Yunanistan’ın önde gelen düşünce kuruluşlarından Avrupa ve Dış Politika Vakfı (ELIAMEP) Genel Sekreteri Thanos Dokos, “Reformların uygulanması çok zor olacak ancak Çipras’ın doğru pozisyonlara eski siyasi anlayıştan uzak, tecrübeli kişileri getirmesi reformların uygulanma olasılığını artırır” dedi.

Hükümetin önümüzdeki üç içinde zaman baskısı altında 150 reformu uygulamaya geçirmesi gerektiğine dikkati çeken Dokos şöyle devam etti:

“Çipras bütün samimiyetiyle bu reformların kısa vadede zor ancak uzun vadede Yunan halkının yararına olacağını anlatırsa, başarılı olabilir. Yunan halkı da zaten Çipras’ın bütün vaatlerini yerine getiremeyeceğinin ve reformların sancılı olacağının farkında. Yeni hükümet de daha uyumlu olacak çünkü artık reform karşıtları yok. SYRIZA milletvekilleri Çipras’ın liderliğini kabul ediyor ve ne yapılması gerektiğini anladı. Bu da Çipras’ın işini bir nevi kolaylaştıracak.”

– Çipras’a ikinci bir şans

Dokos, Yunan halkının bir kez daha neden Çipras’ı seçtiğini ise şöyle değerlendirdi:

“Seçmen Çipras’a ikinci bir şans vermek istedi çünkü Çipras’ın reformları daha sancısız uygulayacağı kanaatinde.”

– Yeniden seçim olur mu ?

Yunanistan’da son sekiz ayda yapılan üçüncü seçimin arkasından SYRIZA lideri Çipras yeni bir hükümet kurmaya hazırlanıyor ancak yeni kurulacak koalisyon hükümetinin ömrünün ne kadar olacağı merak ediliyor.

Çipras’ın Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) ile 155 milletvekilinden oluşacak bir koalisyon hükümeti kurmaya hazırlandığını belirten Dokos, “Çipras mecliste çoğunluğu kaybetse bile, bu sefer muhalefetin desteğini isteyecektir. Yakında yeni bir seçimin yapılma olasılığı düşük” şeklinde konuştu.

– Seçmenlerin yarısı sandık başına gitmedi

Dokos, geçtiğimiz pazar günü yapılan erken genel seçimde kayıtlı yaklaşık 9,8 milyon seçmenin neredeyse yarısın oy kullanmamasına yönelik olaraksa şunları söyledi:

“Bazı seçmenler bir değişiklik olmayacağına inandığı için sandık başına gitmedi. Katılım oranının düşük olması ekonomik gerekçelere de dayandırılabilir. Seçmenlerin çoğu kayıtlı oldukları yerde yaşamıyor ve oy kullanmak için ulaşıma para harcamak istememiş olabilirler.”

– Reformların uygulanması neden önemli ?

Atina Üniversitesi’nde hukuk ve ekonomi profesörü Aristidis Hacis ise, yeni kurulacak hükümetin bir an önce kendisinden beklenen yeni reformları uygulamaya koymasının gerekliğini şöyle açıkladı :

“Kreditörler, ekim ayının sonunda ülke ekonomisinin ilk değerlendirmesini yapacak ve ve bu değerlendirme hükümet için hayati derecede önem taşıyor. Değerlendirmenin olumlu bulunması durumunda yardım paketinin bir kısmı daha serbest bırakılacak ve bu para, bankaların yeniden sermayelendirilmesi de dahil çeşitli alanlarda kullanılacak.”

Çipras’ın kreditörlerle imzalanan anlaşmaları yeniden müzakere ederek ne tür kazanımlar elde edebileceği sorusuna ise Hagis şöyle cevap verdi:

“Kurtarma paketinin yeniden müzakere edilmesi mümkün değil, büyük değişiklikler beklenmemeli. Çipras bir çok vaatte bulundu ama sadece borçların hafifletilmesi sözünü tutması mümkün, bu da ancak ekim ayındaki değerlendirme olumlu olursa görüşmelere açılabilir.”

Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’tan hükümeti kurma yetkisi alan Çipras ANEL Partisi ile bir koalisyon hükümeti kuracak.

SYRIZA lideri Çipras, 25 Ocak’ta yapılan erken genel seçimlerde de birinci parti olarak çıkmış ve AB’nin kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan sağcı ANEL Partisi ile koalisyon hükümeti kurmuştu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir