Ana Sayfa / Gündem / Çinli bizden 3 kat fazla biriktiriyor
Lira-enflasyon

Çinli bizden 3 kat fazla biriktiriyor

Gelişen ve gelişmekte olan ülkeler arasında yüksek tasarruf oranları açısından ilk sıralarda petrol ve doğalgaz zengini ülkeler yer alırken, küresel piyasalarda dalgalanmalara neden olan Çin de listede bulunuyor. Kazançlarının yarısını tasarrufa ayıran Çinliler, daha az kazanmalarına rağmen Türkiye’deki tasarruf oranının 3 katını aşan performanslarıyla dikkati çekiyor.

AA muhabirinin Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tasarruf oranlarına ilişkin verilerinden derlediği bilgilere göre, söz konusu ülkelerde ortalama tasarruf oranı 2014 yılında yüzde 32,62 olarak gerçekleşti.

Körfez ülkelerinden doğalgaz zengini Katar, yüzde 56 ile en fazla tasarruf oranına sahip ülke olurken, Katar’ı yüzde 54,76 ile petrol ihracatçısı Kuveyt izledi. Dünyanın en büyük doğalgaz üreticileri arasında yer alan Cezayir’de bu oran yüzde 53,23 seviyesinde gerçekleşti. Büyüme hızına ilişkin endişeler dolayısıyla küresel piyasalarda son dönemde kaygıyla takip edilen, kişi başına milli gelirin 7400 dolar olduğu Çin, yüzde 50’yi bulan tasarruf oranıyla petrol ve doğalgaz zenginlerinden sonra listede dikkati çeken ülke oldu. Çin’i yüzde 47 tasarruf oranıyla İran izledi.

Petrol gelirlerinden elde ettiği fonu kullanmaya başlayan Suudi Arabistan’da tasarruf oranı yaklaşık yüzde 46 oldu. Tasarruf oranı, Güney Kore’de yüzde 35, Hindistan’da yüzde 31, Endonezya’da yüzde 31 olarak gerçekleşti.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bu oran yüzde 27’de kaldı. Tasarruf oranı, Rusya’da yüzde 23, ABD’de yüzde 18 olurken, İngiltere yüzde 12’lik tasarruf oranıyla G20 ülkeleri içinde sonuncu oldu.

Söz konusu verilere göre, Türkiye ise 2014 yılında milli gelirinin yaklaşık yüzde 14’ü kadar (114 milyar dolar) tasarruf yapabildi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’de hanehalkı tasarruf oranının, benzer durumda olan ülkelere göre düşük olduğunu belirterek, “Bunu yukarılara, yüzde 25-30’lara çekmemiz lazım. Hükümet olarak bu konuda hem vatandaşımızı teşvik edecek hem de destekleyecek birtakım araçlar getiriyoruz ” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Uzmanlar, Türkiye’nin düşük olan tasarruf oranlarını artırmak için Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) devlet katkısı uygulamasının önemli olduğunu vurguluyor.

IMF ve Dünya Bankası verilerine göre bazı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tasarruf oranları şöyle:

Ülke  Tasarruf Oranı (%)
Katar  56.02
Kuveyt  54.76
Cezayir  53,23
Çin 49,47
İran  47.25
Singapur 46,81
Suudi Arabistan 45,83
Güney Kore 35
Hindistan 31
Endonezya 31
Almanya 27
ABD 18
Türkiye 14,02
İngiltere 12

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir