Ana Sayfa / Dünya / Çin’in tarihi “İpek Yolu”nu canlandırma çalışmaları

Çin’in tarihi “İpek Yolu”nu canlandırma çalışmaları

Çin’in, tarihi “İpek Yolu”nu yeniden canlandırma amacıyla Cıciang eyaletinden yola çıkan ilk kargo treninin İran’ın başkenti Tahran’a ulaştığı bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, tarihi İpek Yolu’nun yeniden hayata geçirilmesi amacıyla Çin’in Cıciang eyaletindeki Yivu kentinden 28 Ocak’ta yola çıkan ilk kargo treni, Kazakistan ve Türkmenistan üzerinden geçerek 10 bin 399 kilometre mesafe kat etti.

Daha sonra İran’ın başkenti Tahran’a ulaşan treni, bu ülkenin Demiryolları Şirketi Genel Müdürü Muhsin Pur Agai karşıladı.

Agai, karşılama töreninde yaptığı konuşmada, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nı canlandırmak için başlatılan uygulamanın önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasına ilişkin projeyi 2013’te gündeme getirmişti. Pekin yönetimi, ilgili proje kapsamında hattın geçeceği ülkelerle iş birliklerini arttırıyor.

Güney Doğu Asya ülkelerini Afrika ve Avrupa’ya bağlayacak İpek Yolu hattı üzerinde yer alan ülkelerin toplam ekonomik büyüklüğünün, 21 trilyon doları bulduğu ifade ediliyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir