Ana Sayfa / Sivil Toplum / Çin’in Ankara Büyükelçisi Yu Bolu’da

Çin’in Ankara Büyükelçisi Yu Bolu’da

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ile beraberindeki Çinli iş adamları, Bolu Ticaret ve Sanayi Odasını (TSO) ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek kentin sosyal ve ekonomik yapısı hakkında bilgi verdi.

Bolu’nun Ankara ve İstanbul gibi iki büyük şehrin arasında bulunduğuna dikkati çeken Ateş, “İlimiz, bu yapısıyla Türkiye nüfusunun yaklaşık dörtte birine 1,5 saat uzaklıkta yer alıyor. Ülkenin önemli sanayi şehirlerinden biri olan Kocaeli’ye de çok yakın olan ilimiz, sanayi alanında gelişmeye yatkın bir il.” diye konuştu.

Ateş, toplantıda bulunan Bolulu firma temsilcilerini de tanıtarak Çinli heyete ilin üretim ve ticaret kapasitesi hakkında bilgi aktardı.

Büyükelçi Yu da Bolu’nun Türkiye’de çok önemli bir yere sahip olduğunu anladıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Kendi gözlerimizle de gördük ki Bolu gerçekten çok güzel bir yer. Büyük bir gelişme potansiyeline sahip bir yer. Bence çok azimli bir planınız var. Bir orman şehri, bir spor şehri, bir turizm şehri, bir üniversite şehri olacak. Dediğiniz gibi Bolu’da yeni bir sanayi bölgesi de yapılıyor. Bu bölge, bence yeni gelişme fırsatlarını da beraberinde getirecektir. Hem Çin hükümeti ile Türk hükümeti ikili ilişkileri geliştirme konusunda çok arzuludur hem de 2 ülkenin firmaları da çok isteklidir. Bu yüzden biz sadece Türk hükümeti değil aynı zamanda yerel makamlarla da iş birliği yapmaya hazırız.”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile de görüştüklerine işaret eden Yu, birçok konu hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını ve önemli konularda iş birliğine vardıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, Bolulu ve Çinli iş adamları, kısa süreli bir toplantı yaptı.

Ziyarete, elçilikte çalışan iş ve ticaret uzmanları ile Çinli firmalarının temsilcisi 9 iş adamı katıldı.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir