Ana Sayfa / Tarım / Çiftçilerimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz

Çiftçilerimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bergama Çamavlu Göleti ve sulamasının yörede susuzluğu gidererek ürünlerde verim artışına neden olacağını belirterek, çiftçilerin yüzünü güldürmeye devam edeceklerini bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce İzmir’in Bergama ilçesinde inşa edilen Çamavlu Göleti ve Sulaması Projesi tamamlandı. Yöre topraklarına bereket katacak tesis, brüt bin 420 dekar münbit araziyi modern borulu şebeke ile sulayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, projeyi yakından takip ettiklerini, tamamlanan Çamavlu Göleti’nin depolama kapasitesinin 1 milyon 76 bin metreküp olduğunu, bu tesisle brüt bin 420 dekar zirai arazinin basınçlı borulu sistemle sulanacağını dile getirdi.

İzmir için hız kesmeden çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Eroğlu, açıklamada şu görüşleri aktardı:

“Çamavlu Göletinin sulayacağı sahada halihazırda hububat, slaj mısır, sebze, meyve ve fiğ tarımı yapılıyor. Yörede susuzluğu giderecek bu gölet ile artık ikinci ürün yetiştiriciliğine sınırlama gelmeyecek. Böylece mevcut ürünlerde verim ve üretim artışı sağlanacak. Ayrıca, proje ile yılda 1 milyon 310 bin lira gelir artışı sağlayarak, çiftçilerimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.”

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir