Ana Sayfa / Politika / CHP, tüzük kurultayını erteledi

CHP, tüzük kurultayını erteledi

CHP’nin Haziran ayında yapmayı planladığı tüzük kurultayı sonbahara ertelendi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nda bazı maddeleri değiştirilen tüzüğün tamamen yenilenmesi için çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda tüm örgütlerden yapılması istenen değişiklik taleplerini alan CHP Genel Merkezi, değerlendirme komisyonlarında ise bu talepleri tartışıyor.

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan koordinesinde yürütülen çalışmalarda hazırlanan taslak metnin yine örgütlerle istişare edilerek son şekli verilecek.

Tüzükte yapılması planlanan en önemli değişiklik ise 60 kişiden oluşan Parti Meclisi (PM) üye sayısının 40’a düşürülmesi.

Örgütün PM seçimleri ile il ve ilçe yönetimleri belirlenirken “blok liste” yönteminin ise tamamen tüzükten çıkarılmasını istediği belirtiliyor.

Örgütün istediği bir diğer değişikliğin ise milletvekili ve belediye başkan adaylarının tüm illerde ön seçimle belirlenmesi geliyor.

Yapılması planlanan tüzük kurultayında, “güçlü genel sekreterlik” modelinin ise yeniden hayata geçirilebileceği belirtiliyor. Tüzükte, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenen bazı teknik değişikler de yapılacak.

– AK Parti’deki gelişmeler etkili oldu

CHP, ramazan başlamadan yapmayı planladığı tüzük kurultayı çalışmalarını erteledi. Kurultayın ertelenmesinde ise AK Parti’de yaşanan gelişmelerin etkili olduğu ifade ediliyor. Yeni kabine çalışmaları ve yoğun siyaset gündemi nedeniyle CHP’nin tüzük kurultayını daha sakin olacağını düşündüğü sonbahar aylarında yapacağı belirtiliyor.

– Almanya’ya iki ziyaret

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yurt içi ziyaretlerinin yanı sıra yurt dışındaki örgütlerle de bir araya gelecek. Kılıçdaroğlu’nun bu kapsamda bu ay içerisinde iki kez Almanya’ya gitmesi bekleniyor.

Kılıçdaroğlu’nun 11-13 Mayıs ile 29 Mayıs’ta günü birlik Almanya’ya ziyaret gerçekleştirmesi planlanıyor.

– Antalya kampı ve PM toplantısı

CHP, geçmiş yıllara oranla bu yıl il başkanları ve milletvekilleriyle yaptığı toplantıları da artırdı. İl başkanları toplantılarını rutine çevirmek isteyen CHP, 45 günlük periyotlar halinde çeşitli illerde bu toplantıları düzenlemeyi planlıyor. Kılıçdaroğlu’nun bu yıl içinde, 10’a yakın il başkanları toplantısı yapması bekleniyor. Bu bağlamda Antalya’nın ardından ikinci il başkanları toplantısı 14 Mayıs’ta Van’da gerçekleştirilecek.

CHP Milletvekilleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında 20-22 Mayıs tarihleri arasında yine Antalya’da kampa girecek.

Belek’te bir otelde gerçekleştirilecek kampın ilk gününde PM toplantısı yapılacak.

CHP, PM olağanüstü haller dışında 3 ayda bir toplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir