Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / CERN’deki iş fırsatları tanıtıldı
Avrupa-Nukleer-Arastirma-Merkezi-CERN

CERN’deki iş fırsatları tanıtıldı

Erzurumlu iş adamlarına Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) ve kurumun sunduğu iş fırsatları tanıtıldı.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasında (ETSO) “CERN Tanıtımı, İş Fırsatları ve Hızlandırıcı Teknolojiler” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yeni dünya düzeninde firmaların artık büyük ölçekli projelere ve yüksek teknolojiye yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Bu kaçınılmaz zorunluluğun hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeleri yeni arayışlara sevk ettiğini ifade eden Özakalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin ilk 10 ekonomiden biri olma hedefi çerçevesinde sanayicimizin tüm fırsatları değerlendirmesi gereken bir dönemdeyiz. Sanayiciler olarak bugün arzu edilen düzeyde olmasak da geleceğimizi planlamak ve şekillendirmek gibi sorumluluğumuz bulunmaktadır. 763 bin nüfuslu şehrimizle ilgili olarak ETSO’ya kayıtlı 5 bin 196 kayıtlı üye bulunmaktadır. 2015 yılında açılan toplam işletme sayısı 412, kapanan işletme sayısı da 257’dir. Bugün özellikle inşaat, mühendislik, bilim, elektronik sektörlerinde yeni ufuklar açmak için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz.”

Özakalın, Erzurum’un iklim koşullarının bazı sektörler için zorluk yaratmasına karşın, diğer bazı sektörler için de avantaj sağladığına işaret etti.

Kış turizmi başta olmak üzere bilim ve elektronik gibi alanlarda soğuk iklimin ciddi avantaj yarattığına dikkati çeken Özakalın, “Bu nedenle dikkatleri bu alanlara çekme gayretindeyiz. Erzurum TSO Vakfı olarak Ticaret ve Teknoloji Üniversitesi kurma çalışmaları içerisindeyiz. Özellikle teknoloji başlığının bölgemizin avantaj sağlayan yeni mesleklere yönelmesi ve yüksek teknoloji üretim ve ihtiyacını desteklemesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

Toplantıda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanlık Özel Kalem Müşaviri Hakan Kızıltoprak ve Ankara Üniversitesi Hızlandırıcı Teknoloji Enstitüsü Yetkilisi Prof. Dr. Ömer Yavaş konuyla ilgili sunum yaptı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir