Ana Sayfa / Gündem / ÇEDBİK kongresi bu sene 4-5 Şubat’ta
cedbik-kongresi

ÇEDBİK kongresi bu sene 4-5 Şubat’ta

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından her yıl düzenlenen “Yeşil Binalar Zirvesi”, bu sene “ÇEDBİK Kongre 2016” adı altında 4-5 Şubat 2016 tarihinde InterContinental Otel’de düzenlenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Prof. Dr. Kerem Alkin, Mimar Kader gibi 40 konuşmacının yer alacağı Türkiye’nin en büyük yeşil bina kongresi, 7 oturumda gerçekleşecek.

Dünya Yeşil Binalar Konseyi üyesi olan ve yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik eden ÇEDBİK, 100’den fazla üyesiyle 2007 yılından beri “yeşil bina” sistemi ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 4 senedir ÇEDBİK tarafından düzenlenen ve gelenekselleşen “Yeşil Binalar Zirvesi”, bu sene 4-5 Şubat 2016 tarihinde InterContinental Otel’de “ÇEDBİK Kongre 2016” adı altında kongre olarak düzenlenecek.

Kongrenin ana temasının “Dayanıklı Şehirler İçin Düşünsel Dönüşümler” ve “Binadan Yerleşkeye Bütünsel Tasarım için Diyalog” olarak belirlendiğini açıklayan ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil, bu yılki kongrenin zirveye göre daha interaktif bir yapıda gerçekleştirileceğini belirtti. Özdil, “7 oturumda, 7 başlık altında ve 40 konuşmacıyla sürdürülebilir bina alanında hemen her önemli konuya değineceğimiz kongrede, izleyicilerin de katılımcı olabilecekleri, etkin rol alabilecekleri bir diyalog ortamı geliştirilecek. Her panelden sonra katılımcılar, konuşmacılara soru soracaklar, konuyla alakalı düşüncelerini ve çalışmalarını paylaşacaklar. Böylece ortak bir akıl sağlanmış olacak. Yeşil binalar konusunda Türkiye’nin en büyük kongresi olan ÇEDBİK Kongre 2016 için yurt dışından kendi alanlarında uzman kişilerde katılacaklar. Yine her panelde bulunan kongre komitesi bir sonuç bildirgesi oluşturacak ve 2 günlük kongrenin sonunda ÇEDBİK Kongre 2016’nın ‘kongre sonuç bildirgesi’ni yayınlayacağız.” açıklamalarında bulundu.

Kongre, interaktif şekilde ilerleyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün konuşmasıyla başlayacak kongrede, 2 gün boyunca Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, Uluslararası Finans Kurumu (IFC)’ndan Eduard O. Yakubo, Mimar Murat Kader, Alarko Carrier’den Hırant Kalataş, Schneider’den Cihan Karamık gibi kendi alanlarında uzman isimler konuşma yapacaklar. Yine kongrenin daha interaktif bir şekilde ilerlemesi için isteyenler Twitter üzerinden #Çedbikkongre2016 hashtag’iyle konuşmacılara sorularını sorabilecekler ve fikirlerini beyan edebilecekler. Kongrede aynı zamanda Paris 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı sonuçları da dikkate alınarak yapı sektörüne düşen önemli görevler katılımcılarla paylaşılacak.

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil, kongrenin ana konularını şu şekilde açıkladı:

-Sürdürülebilir Bina Yönetimi
-Sürdürülebilir Malzeme
-Sürdürülebilir Verimlilik
-Entegre Tasarım
-Sürdürülebilir Bina Belgelemesi
-Sürdürülebilir Finans
-Sürdürülebilir Yerleşkeler

Küreselleşen dünyada, bireysel tabanda bile atılacak her adımın dünyanın geleceği konusunda çok büyük önem taşıdığını belirten Selçuk Özdil, “Ekolojik sorunların her geçen gün arttığı günümüzde, enerji ve çevre duyarlılığının tasarım ve inşaata yansıtılması için oluşturacağımız alt-yapı, eko-malzeme yapımı konusunda tüm özel kurum ve kuruluşların, akademik çevrelerin desteği bizler için hayati önem taşıyor.

Ülkemiz ve dünyanın geleceği için önemli adımlar atmak isteyen herkesi ÇEDBİK’e bekliyoruz.” dedi. BASF, Şişecam, Interface, Garanti Bankası, Şekerbank, Ytong, Ponsblok, Siemens, Schneider, Alarko gibi firmaların sponsor ve katılımcı, ayrıca İMSAD, SKD, IZODER, XPS, THBB, TMMOB, Mimarlar Odası gibi konusunda önde gelen derneklerin ise desteklerinin olduğu kongreyle alakalı daha detaylı bilgi almak isteyenler www.yesilbinalarzirvesi2016.org internet sitesini inceleyebilir.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, Türkiye’deki yapı sektörünün sürdürülebilir ilkeler ışığında gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 2007 yılında 25 kurucu üyeyle kurulmuştur.

Bugün 100’den fazla üyenin bulunduğu derneğin yönetim kurulu başkanlığını Selçuk Özdil yapmaktadır. ÇEDBİK, Haziran 2012’de “Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) Tam Konsey Statüsü” kazanmıştır. Yeşil bina hareketinin altyapısını oluşturma çalışmalarına giderek artan bir katılımla devam etmiş ve 2015 Ekim ayında yapılan WGBC genel toplantısında ÇEDBİK’i Genel Sekreter Engin Işıltan temsil ederek 2016 hedeflerinin oluşmasında Türkiye yapılacak çalışmalarını sunmuştur.
Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir