Ana Sayfa / Şirketler / ÇAYKUR ile PANKOBİRLİK’in dijital dönüşümü Vodafone’a emanet
Vodafone-1

ÇAYKUR ile PANKOBİRLİK’in dijital dönüşümü Vodafone’a emanet

Vodafone Türkiye, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) ile Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği’ne (PANKOBİRLİK) hizmet verecek.

Vodafone’dan yapılan açıklamaya göre şirket,Türkiye’nin kurumlarının daha etkin, daha verimli ve daha az maliyetli iş yapmasına katkıda bulunacak, en yüksek vatandaş memnuniyetini ve sosyal faydayı sağlayacak çözümler sunmaya devam ediyor.

Son olarak Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) ile Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) makineler arası iletişim (M2M) çözümleri ve veri analiz süreçlerinde Vodafone teknolojisini tercih etti. Böylelikle ÇAYKUR ve PANKOBİRLİK tarafından daha önce manuel olarak yürütülen veri toplama ve analiz süreçleri dijital ortama taşınarak, maliyet avantajı ve verimlilik artışı sağlanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Vodafone Türkiye olarak Dijital Dönüşüm Hareketi ile Türkiye’de bireylerin hayatına değer katarken kurumların da verimliliğini artırmayı ve ülke ekonomisinin global gücüne katkı sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Veri yönetimi süreçlerini dijital ortama taşımanın çalışanlar için iş yükünün hafiflemesi, maliyetlerin düşürülmesi ve verimliliğin artması anlamına geldiğine işaret eden Aksoy, mobil iletişimin tarımdaki sorunların ele alınmasında ve süreçlerin geliştirilmesinde son derece önemli fırsatlar sunduğunu dile getirdi.

Aksoy, bu doğrultuda ÇAYKUR ve PANKOBİRLİK’in veri analiz süreçlerini Vodafone teknolojileriyle dijitalleştirdiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Bu sayede her iki kurumun da zamandan tasarruf etmelerini ve bilgi yönetimi açısından verimli sonuçlara ulaşmalarını sağlayacağız. Bu iş birliklerinin kurumların dijitalleşmesinin yanında, Türkiye’de tarımsal ve kırsal kalkınma hamlesinin hızlandırılmasına da önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Dünyanın en ileri mobil teknolojileriyle, Türkiye’de ve dünyada herkese daha iyi bir gelecek için ilham vermeyi sürdüreceğiz.”

– Çay toplama süreçlerinde veriler online iletilecek 

ÇAYKUR, Vodafone M2M çözümleri ile 3 bin farklı lokasyondaki çay alım ve toplama operasyonlarını kurum merkezine doğru ve verimli bir şekilde online iletebilecek.

Vodafone’un 1.450 M2M hattı aracılığıyla kuruma özel çözüm ile birlikte veriler online olarak anlık ve doğru bir şekilde kurum merkezine iletiliyor. Böylelikle, online ve en doğru şekilde iletilen veriler, çay üreticilerine doğru miktarlarda doğru ödeme yapılmasını sağlayarak verimlilik ve maliyet avantajı imkanı veriyor.

Yenilikçi teknolojilerle oluşturulmuş bu çözümle ÇAYKUR ve KoçSistem ile birlikte sektörde bu kapsamda bir ilke imza atılmış oldu. Yüksek teknoloji ile uçtan uca otomatize bir çözüm devreye alınarak kurumun marka değerine katkı sağlandı.

Üretim planı dışında alımların minimuma indirgenmesi de gerçekleştirilirken, üreticiler arasında adalet sağlanıp kurumun üretici gözündeki itibarı artırıldı. Yüz tanıma ve GPS kontrolü ile alım personelinin takibi ve verimliliği izlenebilirken; çay alımı planlı hale getirildi ve üretim ihtiyacına göre alım yapılması gerçekleştirildi. Satın alınan çay miktarının kalitesi artırıldı, alınan çay miktarının net olarak belirlenmesi ile çay alımı esnasında girilen bilgilerin anlık olarak merkezi sisteme aktarılması da sağlandı.

– PANKOBİRLİK’in veri yönetimi Vodafone Veri Merkezi üzerinden sağlanacak 

PANKOBİRLİK ise stok kontrolü, satış ve ciro yönetimi gibi operasyonel işlemlerini Vodafone veri merkezleri üzerinden sağlanan hizmetlerle tek bir merkezden yönetebiliyor. Bu sistemlerin erişilebilirliği Vodafone veri merkezleri üzerinden sağlanmakta olup, sistem güvenliği ise Vodafone’un uzman kadrosu ile başarıyla sağlanıyor. 36 ay sürecek PANKOBİRLİK iş birliği kapsamında birliğe bağlı kooperatifler ve mağazaları, kesintisiz ve güvenli  şekilde Vodafone Veri Merkezleri üzerinden sunulacak kurumsal uygulamalarına erişim sağlayabilecek.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir