Ana Sayfa / Politika / Çavuşoğlu: Suriye’deki gelişmeleri olumlu buluyoruz

Çavuşoğlu: Suriye’deki gelişmeleri olumlu buluyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’de 27 Şubat’tan itibaren geçerli olacak olan ateşkesle ilgili olarak, ‘Bu gelişmeleri olumlu buluyor, destekliyoruz’ dedi.

Suriye’de ABD ve Rusya tarafından alınan ateşkes kararı, hükümet ve muhalifler tarafından onaylanmıştı. Bu gelişmeler üzerine açıklama yapan Çavuşoğlu, gelişmeleri olumlu bulduklarını ve desteklediklerini açıkladı.

Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin başından beri Suriye’de siyasi çözümden yana olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Suriye’de çatışmaların durdurulmasıyla ilgili olarak, “Bu bizim beklediğimiz bir süreç. Ama bunun uygulaması daha önemli. Daha önce alınan kararlara rejim ve Rusya uymadı. Bu sefer Rusya’nın özellikle ateşkesin sağlanması, çatışmaların durdurulmasından sonra Rusların da hava saldırılarını durdurması konusundaki anlaşması bir yerde teminatıdır. Önemlidir. Zaten Cenevre’deki sürecin kısa sürede sona ermesinin sebebi de Rusya’nın hava saldırılarını sürdürmesiydi. Bu açıdan bu gelişmeleri olumlu buluyoruz, destekliyoruz. Ama temkinli de yaklaşıyoruz. Çünkü bunun arazide uygulamasını görmemiz lazım” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, çatışmaların durdurulması anlaşmasının başarısız olması halinde “bölünme seçeneğinin de içinde olduğu B planı” ile ilgili açıklaması hatırlatılan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“ABD de bugüne kadarki tecrübelerine dayanarak, o çerçevede temkinli yaklaşıyor. Rusya’nın daha önceki anlaşmalara uymadığını ve saldırılarını devam ettirdiğini, sürecin bu aşamaya gelmesinde Rusya’nın negatif bir rolünün olduğunu ABD zaten kabul ediyor. İyi niyetle Rusya’yı masaya çekmeye çalıştılar. Bazen fazla iyi niyetli oldular” diye konuştu.

PYD Suriye’yi bölmek istiyor’

Bakan Çavuşoğlu, “ateşkesin PYD gibi grupların toprak kazanımlarını korumalarına yarayacağı” iddialarına şöyle yanıt verdi:

“PYD’nin, YPG’nin amacı belli. Suriye’yi bölüp kendilerine yönetim oluşturmak istiyorlar. Bu amaçlarını da gizlemiyorlar. PKK da bölücü terör örgütüdür. PKK, YPG aynıdır, farkı yoktur. Bizim uluslararası destek grubu olarak amacımız Suriye’nin topraklarını siyasi çözümden sonra birine vermek değil. Tamamında siyasi dönüşüm sağlayarak, bütünlüğünü sağlamaktır. Dolayısıyla el Nusra’nın da DAEŞ’in de niyeti bu. Onlar da tamamen Suriye’yi ele geçiremeyeceklerini biliyorlar. Kendi yönetimlerini oluşturmak istiyorlar. Ama gerekli cevabın da verilmesi lazım.”

ABD’nin PYD ile ilgili tutumunda değişikik olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, “YPG konusunda ABD’nin ciddi çelişkisi var. YPG’yi esasen DAEŞ ile mücadele eden kara gücü olarak bakıyor. Bu son derece yanlıştır” dedi.

‘Kerry, YPG’nin güvenilmez olduğunu söyledi’

Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin, telefonda kendisine YPG’nin güvenilmez olduğunu söylediğini belirtti.

Çavuşoğlu, “Terör örgütü (PYD), arazide ABD’yi de satmaya başladı. Moskova’da ofisini açtı” dedi.

‘DAEŞ’e karşı duruş değişmedi’

Türkiye’nin, Suriye’de DAEŞ ile mücadele konusundaki duruşunun değişmediğini belirten Çavuşoğlu, “Biz, başından beri hava operasyonlarının yanında kara operasyonlarının ve her türlü stratejinin uygulanması gerektiğini savunduk” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan’ın uçakları

İncirlik Üssü’ne Suudi Arabistan uçaklarının gelmesine ilişkin soru üzerine, malzeme ve personel girişinin sağlanarak gerekli keşiflerin yapıldığını bildiren Çavuşoğlu, “Bugün, yarın uçakların gelmesi bekleniyor” dedi.

‘Ortak çalışma grubu önerisine yanıt alamadık’

Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’a Belgrad’daki görüşmelerinde uçak hadisesinin ardından atılması gereken adımlar konusunu değerlendirmek için iki taraftan dörder kişiden oluşan ortak çalışma grubu önerisinde bulunduklarını ancak bir yanıt alamadıklarını söyledi.

‘Ateşkes, Suriye için geçerli’

Konuyla ilgili Konya’da açıklamada bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu,”Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız çünkü o andan itibaren mesele Suriye meselesi olmaktan çıkar, Türkiye meselesi haline gelir. Dolayısıyla YPG, PKK unsurları da, buradan açık bir şekilde ifade ediyorum, sakın ‘burada ateşkes oldu, nasılsa Türkiye bize bir şey yapmaz’ diyerek Türkiye’deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler. Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir. Türkiye’nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara’dır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir