Ana Sayfa / Gündem / Çavuğoğlu: Türkiye de ilişkileri düzeltmek istiyor

Çavuğoğlu: Türkiye de ilişkileri düzeltmek istiyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Putin’in ilişkilerin düzelmesini istediği mesajına cevap olarak, “Türkiye de ilişkileri düzeltmek istiyor, gelin çalışma grubu kuralım” dedi.

Putin’in, ‘Türkiye’yle ilişkileri düzeltmek istiyoruz, ancak atılan bir adım göremiyoruz” açıklamasına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan yanıt geldi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin ilişkileri düzeltmeye hazır olduğunu belirterek, “Putin diyor ki, adım bekliyoruz. Biz de diyoruz ki, bu adımları atabilmek için gelin ortak bir çalışma grubu oluşturalım onlar kendi aralarında konuşsunlar, fikir üretsinler hangi adımları atmamız lazım” açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu, En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi için bulunduğu Antalya’da diplomasi muhabirlerine gündemi değerlendirdi.

ABD’nin, Rakka’nın Suriye rejimi tarafından bir an önce ele geçirileceği iddiasıyla PYD ile iş birliği yapmasını eleştiren Çavuşoğlu, başka bir terör örgütüyle iş birliği yapmanın her durumda doğru ve insani olmadığını söyledi. PYD’nin amacının, daha fazla toprak alarak Suriye’yi bölmek olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “O bakımdan Amerika maalesef Suriye’nin geleceği için çok tehlikeli bir süreç içine PYD ile giriyor. Biz kendilerine bu uyarıları da yaptık. Oysa güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var ama maalesef hem Rusya hem de ABD bir terör örgütünü ortak görüyorlar ve destek veriyorlar. Bizim de zaten tepkimiz bunaydı.” ifadelerini kullandı.

ABD ile Münbiç cebinin bir an önce kapatılması noktasında operasyona hız vermeyi ve ikinci bir cephenin açılması konularını görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, diğer taraftan da muhalefetin yavaş da olsa 98 kilometrelik alanda Afrin’den bu tarafa bir ilerlemesinin olduğunu anlattı. Çavuşoğlu, bu şekilde rahatça Rakka’ya doğru gidilebileceğine dikkati çekti.

Amerika’nın Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemleri’nin (HIMARS) bu ay gelmesi gerekirken, ağustosa kaydırıldığını söyleyen Çavuşoğlu, “Bu konuda vardığımız anlaşmada da maalesef ABD sözünü tutmuyor. Biz tamamen hazırız, şimdi de bu anlaşmaları uygulamak yerine gidip YPG arması takıyorlar. Yaptıkları gerçekten müttefikliğe de dürüstlüğe de sığmaz. Tam çifte standart.” diye konuştu.

‘İlişkileri düzeltmek istiyoruz’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz” yönündeki açıklamalarına ilişkin ise Çavuşoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye de ilişkileri düzeltmek istiyor. Putin diyor ki, adım bekliyoruz. Biz de diyoruz ki, bu adımları atabilmek için gelin ortak bir çalışma grubu oluşturalım onlar kendi aralarında konuşsunlar, fikir üretsinler hangi adımları atmamız lazım. Şimdi biz İsrail’le görüşmüyor muyuz? Diplomatlarımız, bürokratlarımız görüşüyorlar. Niye? Geriye kalan şartlarla ilgili adımları nasıl atacağız bunu konuşuyoruz. Bizim Rusya’ya önerimiz bu oldu. İster resmi, ister gayri resmi nasıl isterlerse hangi adımları atacağımızı değerlendiririz ve neticede de ortak yolu buluruz. Bulunmayacak bir konu değil.”

‘Kriter engelini aşacağız’

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile yaptıkları üçlü görüşmeyi de değerlendirdi.

AB’ye üye ülkelerin bile 67 kriteri yerine getirmediğini ve hatta 23 ve 24’üncü fasıllar gibi kapanış kriterlerini yerine getirmeden AB’ye giren ülkeler olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Neticede tam üyelik vermiyorsun ki yani. Bu kadar kriteri yerine getiren bir ülkeye böyle muamele yapmak doğru değildir haksızlıktır. Kararlılığını gösteren bir ülkeye böyle davranılmaz.” dedi.

Çavuşoğlu, haftaya AB ve Türkiye’den uzmanların bir araya gelerek yol haritası üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını hatırlattı. Ardından yine Timmermans ile görüşeceklerini ve son olarak da liderlerin bir araya geleceğini anlatan Çavuşoğlu, “Ondan sonra bu anlaşmayı (Geri Kabul) yaparız ve bunu biz Avrupa Konseyi toplantısına yetiştiririz diye düşünüyoruz. Bizde bu kararlılık var. Biz onlara da söyledik, illa bu tutumu sergilerseniz bu defa Geri Kabul de imzalanmaz çünkü ikisi birbirine bağlı. Bu tehdit değil, anlaşmanın gereğidir. Amaç üzüm yemek. İnşallah Timmermans ve bizim başarımızla bu engeli aşacağız.” diye konuştu.

‘Cameron’un gerçek fikri değil’

İngiltere Başbakanı David Cameron’un Türkiye’nin AB üyeliğine yönelik açıklamalarına da değinen Çavuşoğlu, “Bu onun gerçek fikri değil. Çünkü İngiltere bizi her zaman desteklemiştir.” ifadesini kullandı.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir