Ana Sayfa / Şirketler / Burgan Bank’tan “arama-kurtarma” duyarlılığı
Burgan-Bank-K9-Hizmeti

Burgan Bank’tan “arama-kurtarma” duyarlılığı

Burgan Bank, doğal afetlerde hayat kurtarmak üzere “Fly Dog K9 Hizmetleri” bünyesindeki arama kurtarma ekibine ve köpeklerine destek vererek önemli bir farkındalık çalışması başlattı. Burgan Bank verdiği bu destekle arama kurtarma ekipleri ve köpeklerinin önemine dikkat çekmeyi hedefliyor.

Burgan Bank, sosyal sorumluluk kapsamında Türkiye’de arama kurtarma konusunda başarılı hizmetler veren “Fly Dog K9 Hizmetleri”ne ve ekibin can damarlarını oluşturan K9 köpeklerine destek oluyor. Deprem, sel, toprak kayması, çığ gibi doğal afetler ve farklı sebeplerden dolayı enkaz altında kalmış insanların hayatlarını kurtaran ekipler, dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük önem taşıyor.

Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren başarılı arama kurtarma ekiplerinden biri de; AWD, NASDU, IWDBA, SARDUS (Search and Rescue Dogs of the US) gibi uluslararası organizasyonlara üye uzman eğitmenlerden oluşan Fly Dog K9 Hizmetleri.

Fly Dog K9 Hizmetleri bünyesindeki tüm eğitimler; dünya standartlarındaki 22 dönümlük arazide bulunan koku tanıtım odaları, simülasyon arama odaları, kargo, bagaj, uçak arama simülasyonları, araç arama eğitim sahası, arama kurtarma eğitim sahası, koruma ve devriye köpek eğitim sahaları, açık alan arama sahalarında gerçekleştiriliyor.

Arama kurtarma köpekleri, doğal afet ve farklı sebeplerle enkaz altında kalan canlı insanların nefeslerine odaklanarak ve salgıladıkları kokuları algılayarak hayatta kalanlara ulaşıyor. Felaket bölgesindeki en zorlu alanlarda bile problem çözme yetenekleri ile zekice hareket eden arama kurtarma köpekleri, bugüne kadar ülkemizde başta 1999 depremi olmak üzere pek çok önemli afette görev alarak birçok hayatın kurtulmasını sağladı.

Bu önemli konuya destek olmaktan memnunluk duyduklarını belirten Burgan Bank Genel Müdürü Murat Dinç, “Özel eğitimli köpeklerin olduğu arama kurtarma timleri, hayat kurtarmak üzere afetlerde görev alıyor. Dünyada çok yaygın olan bu timlerin ve eğitimli köpeklerin, ülkemizde yeterli sayıda olmadığını öğrendik ve özellikle deprem kuşağında yer alan ayrıca erozyon ve sel felaketlerinin de meydana geldiği ülkemizde büyük bir eksikliği kapatacağımızı düşünerek bu alana sahiplenmeye ve desteklemeye karar verdik.

Burgan Bank Grubu, bulunduğu tüm ülkelerde sosyal sorumluluk projelerine önem veren ve yaratıcı fikirler geliştiren bir politika uyguluyor. Biz de Burgan Bank Türkiye olarak, odağında insan hayatı olan bir sosyal sorumluluk projesini imzalayıp, sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı yerlerindeki felaketlerde de hayat kurtaracak Fly Dog K9 Search and Rescue Ekibi ve köpeklerine destek olduk. Tabii ki hepimizin umudu ve isteği böyle bir felaketin yaşanmaması, ancak olası afet durumlarında insanların hayatlarını kurtaracak köpeklerin eğitilmesini sağlayacak olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Fly Dog K9 Hizmetleri Genel Müdürü M. Cem Bozyiğit ise konuya ilişkin şunları söyledi: “Arama kurtarma köpekleri özellikle ülkemiz gibi deprem riskinin yüksek bir olduğu bir coğrafyada çok büyük önem arz etmekteler. FlyDog olarak, ülkemizin şiddetle ihtiyacı olan bu kurtarma ekibi ve köpeklerine katkılarından dolayı Burgan Bank’a teşekkürlerimizi iletiyor ve bu işbirliğinden büyük bir gurur ve mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum.”

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir