Ana Sayfa / Enerji / Brent petrol, 7 yıl sonra 40 doların altında
Petrol

Brent petrol, 7 yıl sonra 40 doların altında

Brent petrolün varil fiyatı, yaklaşık 7 yıl aradan sonra ilk kez 40 doların altına geriledi.

Güne, dünkü sert düşüşün ardından tepki yükselişi ile 40,80 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, günün ikinci yarısında tekrar düşüşe geçerek 39,86 dolar ile Şubat 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Dünkü kapanışa göre yaklaşık yüzde 2 değer kaybeden Brent petrolün varil fiyatı, geçen hafta kapanışına göre ise yüzde 7 düştü. Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda 40 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, cuma günü gerçekleşen OPEC 168. Bakanlar Toplantısı’nda üretimi kısmaya yönelik bir karar çıkmaması nedeniyle petrol fiyatları üzerindeki arz yönlü endişelerin arttığını belirtiyor. Bugün Çin’de açıklanan ihracat verilerinin beklentilerin altında kalması ve OECD ekim ayı öncü göstergeler endekslerinin ekonomik aktivitedeki toparlanmanın istenilen seviyede olmadığını işaret etmesinin ise talep yönlü endişelere neden olduğunu kaydeden analistler, piyasalarda küresel büyümeye ilişkin tedirginliklerin devam ettiğini dile getiriyor.

Brent petrolün varil fiyatında 39 dolar seviyesinin destek konumunda olduğunu aktaran analistler, bu seviyenin kırılması durumunda 37,50 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini öngörüyor.

Batı Teksas türü ham petrolün (WTI) varil fiyatı da 36,64 dolara gerileyerek, Şubat 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. WTI’nın varili şu dakikalarda 36,70 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir