Ana Sayfa / Politika / Bozkır: Yasaların çıkması için muhalefetin işbirliğini bekliyoruz
Volkan-Bozkir

Bozkır: Yasaların çıkması için muhalefetin işbirliğini bekliyoruz

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB süreciyle ilgili çıkarılması planlanan yasalara ilişkin, “Önümüzdeki mart ayına kadarki dönemde bu yasaların çıkması lazım. Kısa bir sürede de bunları çıkartmak için muhalefet partilerinin işbirliklerini bekliyoruz” dedi.

Çeşitli etkinliklere katılmak üzere kente gelen Bozkır, ETİ Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti. Buradaki eserler hakkında müze yetkililerinden bilgi alan Bozkır, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Bozkır, bir gazetecinin “Türkiye’nin AB üyeliği sürecine muhalefet partilerinin destek vereceği açıklandı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine AB üyeliğinin Türkiye’nin stratejik hedefi olduğunu söyledi.

Hükümetin kurulması ve yeni 4 yıllık siyasi döneme geçilmesiyle hükümetin çok önemli reform yasalarını açıkladığını belirten Bozkır, “11 yasanın Meclis’ten geçmesi gerekiyor, ikinci düzenlemeler var. Uluslararası sözleşmelerin onaylanması var. Bütün bunların zaman kaybetmeden en kısa zamanda hayata geçirilmesi için Sayın Başbakanımız, hem CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu hem de MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’yi ziyaret etti” diye konuştu.

Volkan Bozkır, muhalefet partileriyle yeni anayasaya kavuşulması açısından görüşmeler yapıldığını ayrıca AB süreciyle ilgili yasalara destek verilmesinin talep edildiğini aktararak şunları kaydetti:

“Her iki genel başkan da bu konuda tamamıyla mutabık olduklarını ve yasalar Meclis’e geldiğinde Avrupa Birliği sürecini ilgilendiren, vizenin kaldırılmasıyla ilgili olan yasalarda işbirliği yapacaklarını vadettiler. Tabiatıyla yasalar peyderpey Meclis’e geliyor. Bunların içinde kişisel verilerin korunması, ayrımcılıkla mücadele, eşitlik ve insan hakları koruma, pasaportların tekrar yenilenmesi, biyometrik verili pasaportların parmak izli olarak tekrar çıkartılması, terörün finansmanının önlenmesi yasaları var. Bu çerçevedeki bütün yasaların hazırlıkları tamamlandı, bazıları Meclis’e sevk edildi, bazıları komisyonlardan geçti.

Muhalefet partileri liderlerinin bu konudaki açıklamalarındaki tutumlarını sürdüreceklerini ümit ediyoruz. Bunlar neticede Türkiye’nin yasalarıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin daha iyi şartlara gelmesi, kendini daha iyi hissetmesi, insanlarımızın vize gibi 1980 askeri darbesinin bize miras bıraktığı hadiseden kurtulmasına yöneliktir. Önümüzdeki mart ayına kadarki dönemde bu yasaların çıkması lazım. Kısa bir sürede de bunları çıkartmak için muhalefet partilerinin işbirliklerini bekliyoruz.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir