Ana Sayfa / Politika / Bozkır: AB vaatlerini yerine getirmek mecburiyetindedir
Volkan-Bozkir

Bozkır: AB vaatlerini yerine getirmek mecburiyetindedir

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İtalya’nınTürkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için sağlanacak olan 3 milyar avroluk AB fonuna blokaj uygulamasına ilişkin “Burada önemli olan, bir anlaşma yapıldığı zaman her iki taraf da yerine getirmeye vadettiği şeyleri getirmek mecburiyetindedir. AB’nin kendi iç mekanizmaları sayesinde bu kararların çıkmasını sağlayacağını inanıyorum. Bu, Türkiye’nin beklentisidir” dedi.

Bozkır, Brüksel’deki temaslarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in sığınmacı krizinin çözümünde üye ülkelerin yetersiz kalındığı ve Schengen’in tehlikeye girdiği yönündeki açıklamasıyla ilgili “AB’yi bir araya getiren vizyon projelerinden biri de Schengen’dir. Bunun tehlikeye düşmesi halinde diğer önemli kavramlar, AB’nin asıl yapısını oluşturan ana unsurlar tehlikeye girecektir. Juncker’in bu ikazı ve görüşü son derece zamanlı ve doğrudur. Karşı karşıya bulunduğumuz zor şartlarda, bütün bu yıllar süresince ortaya konmuş temel değerleri ortadan kaldırmak, bunlardan vazgeçmek doğru değildir. Biz Türkiye olarak çok daha zor şartlarla 10 yıllardır mücadele ediyoruz ama hiçbir zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerinden, özgürlüklerden ve demokrasinin temel unsurlarından vazgeçmek cihetine gitmedik. Dolayısıyla AB’nin yaşamakta olduğu zor ortamda hemen bütün bu temel değerlere zarar verecek bir yaklaşıma girmesini doğru bulmuyoruz” ifadesini kullandı.

– “Türkiye’nin beklentisi” 

AB Bakanı Bozkır, İtalya’nın AB tarafından Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için sağlanacak 3 milyar avroluk fona blokaj koymasına ilişkin olarak da, Türkiye’nin bu para gelmedi diye Suriyeli sığınmacılar için çaba sarf etmekten uzak durması gibi bir şeyin söz konu olmadığını kaydederek, “Bu para ne zaman gelirse o zaman Suriyeli mülteciler için kullanılacaktır. Ama burada önemli olan bir anlaşma yapıldığı zaman her iki taraf da yerine getirmeyi vadettiği şeyleri getirmek mecburiyetindedir” dedi.

Türkiye’nin varılan anlaşma çerçevesinde üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını söyleyen Bozkır, “Ben AB’nin kendi iç mekanizmaları sayesinde bu kararların çıkmasını sağlayacağını inanıyorum. Bu, Türkiye’nin beklentisidir” diye konuştu.

– Kıbrıs’ta çözüm

Bozkır, Kıbrıs’ta çözüm ihtimaline dair bir soru üzerine ise, “Kıbrıs sorununun belki de 50 yıllık süre zarfında en çok çözülebilme ihtimalinin bulunduğu bir dönemdeyiz. Kıbrıs’taki 2 lider bu sorunun çözülmesi için önemli bir çaba içerisindedir. Şimdiye kadar hep olumlu emareler ulaşmaktadır. Ümit ediyoruz ki, yaptıkları bu görüşmeler Kıbrıs sorununun nihai çözümünde yararlı olacaktır” ifadesini kullandı.

Kıbrıs sorunu çözümüyle bütün dünyaya “50 yıllık bir sorunun çözülebildiği” mesajının da verileceğini vurgulayan Bozkır, “Bu durum, diğer sorunların çözümü bakımından önemli bir kıstas teşkil edecektir. Kıbrıs sorununun çözümü ile birlikte bölgede yeni projeler, yeni imkanlar, gerçekten bütün bu yıllardır yaşadığımız sıkıntıların izalesi, dünya barışı için, bölgesel huzur için ve Türkiye için önemli bir adım ortaya koyacaktır” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir