Ana Sayfa / Gündem / Bozkır: AB ile durgunluk geride kalıyor

Bozkır: AB ile durgunluk geride kalıyor

AB Bakanı Bozkır, AB ile 17. faslın açılmasıyla ilgili ‘Son 5 senedir açılamayan fasıllar ve vetolar nedeniyle süreçte yaşanan durgunluk geride kalıyor.’ dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB üyelik müzakerelerinde Ekonomik ve Parasal Politika başlıklı 17. faslın bugün açılacak olmasıyla ilgili olarak, “Çok önemli bir anı yaşıyoruz. Faslın açılacağı konferans, 28 AB ülkesinin AB müzakere sürecini devam ettirme, Türkiye’nin sonuçta üyelik olan hedefini gerçekten paylaşma anlamını taşıyan bir konferans olacak” dedi ve 5 senedir yaşanan durgunluğun geride kalacağını söyledi.

Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ekonomik ve Parasal Politika başlıklı 17. faslın açılacağı hükümetler arası konferansa katılmak için bulunduğu Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

Volkan Bozkır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekim ayında Brüksel’e yaptığı ziyaret sırasında AB yetkilileriyle varılan mutabakatlar ve onun devamında da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı AB-Türkiye Zirvesi’nde atılan adımlar neticesinde bugün AB-Türkiye sürecinin hızlandığını, geleceğe emin adımlarla ilerlenen bir noktaya geldiğini kaydetti. Son 5 senedir açılamayan fasıllar ve vetolar nedeniyle süreçte yaşanan durgunluğun bir anlamda geride kaldığını söyleyen Bozkır, 17. faslın son 5 sene içinde açılacak ikinci fasıl olduğunu belirterek bunun yanı sıra gelecek dönemde vetolar nedeniyle askıda olan 17 faslın da açılır hale gelmesini beklediklerini vurguladı.

‘Ekim ayında vizeler kalkacak’

Türkiye’nin Yargı ve Temel Haklar (23), Adalet, Özgürlük ve Güvenlik (24), Eğitim ve Kültür (26), Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası (31) ve Enerji (15) fasılların 2016 içinde açılması için varılan mutabakata uygun hareket edeceklerini vurgulayan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kartların yeniden dağıtılmasıyla önemli boyutlara varılan süreçte Türk vatandaşlarını yakından ilgilendiren, uzun çabalar sonunda başarabileceğimiz vizenin kaldırılmasına dair çalışmalar da süratle ilerliyor. İnşallah gelecek sene ekim ayında vizeler kalkacak ve Türkiye vatandaşları vizesiz olarak Schengen bölgesine girme imkanına sahip olacak. Vize kuyruklarında beklemeler, toplanan belgeler ve sonunda vize verilmemesi, Türk vatandaşlarını en çok üzen şeydi ve bunu artık geride bırakıyoruz.”

Türkiye’nin 2004 yılından beri zirvelere davet edilmediğini anımsatan Bozkır, Türkiye’nin 29 Kasım’da 11 sene sonra bir zirvede yer aldığını, Başbakan Davutoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı, bütün konuşmaların Türkiye üzerine olduğu bir zirvenin düzenlendiğini vurguladı. Bundan sonra senede iki kez bu zirvelerin tekrarlanacağını belirten Bozkır, bunun yanında ekonomi, enerji, Gümrük Birliği ve siyasi alanda çok sayıda platformun oluşturulduğunu ifade ederek “Bu platformlar, zirvelerin sadece el sıkışma ve aile fotoğrafı çekilme alanı olarak gerçekleşmemesini sağlayacak ve Türkiye-AB sürecinin önemli bir boyut kazandığı bir noktaya geleceği platformlar olacak” diye konuştu.

‘Çok önemli adımlar atıyoruz’

Siyasi platformda ilk olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun AB Dışişleri Bakanları toplantısına davet edildiğini söyleyen Bozkır, bu vesileyle çok arzu edilen bir noktanın başarılacağını kaydetti. Bunun yanı sıra AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, kendisi ve Çavuşoğlu’ndan oluşan bir platformun oluşturulduğunu kaydeden Bozkır, Başbakan Yardımcısı Şimşek’in ekonomi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da enerjiyle ilgili platformlara katılacaklarını vurguladı.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle ilgili çalışmaların da sürdüğünü ifade eden Bozkır, yaklaşık 150 milyar dolar tutarındaki ticaret hacminin ikiye katlanmasının mümkün hale geleceğini belirterek “Dolayısıyla Türkiye-AB ilişkilerinde de çok önemli bir tablo içindeyiz. Bunu ancak iki tarafın adımlarıyla ilerletmek mümkün olabilecek. Türkiye olarak üzerimize düşen vecibeleri karşılamak için çok önemli adımlar atıyoruz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen hafta reform paketini açıkladığını hatırlatan Bozkır, cuma günü de reform eylem grubunun toplandığını ifade etti. Vize serbestisi için 72 beklenti olduğunu, bu noktada 11 yasanın haziran ayından önce çıkması gerektiğine işaret ederek bu yasaların tek tek değil, bir paket halinde Meclis’e sunulması yönünde karar alındığını söyledi.

Koordinasyon güçlendirilecek

Brüksel’de hükümetlerarası konferansla açılacak 17 numaralı “Ekonomik ve Parasal Politikalar” faslı, daha güçlü bir ekonomik yapı oluşturulmasını ve üye ülkeler arasında ekonomik koordinasyonun güçlendirilmesini amaçlayan düzenlemeleri kapsıyor.

Bir aydır bekleniyordu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekim ayındaki Brüksel ziyareti sırasında Türk heyeti, enerji (15. fasıl), ekonomik ve parasal politikalar (17. fasıl), yargı ve temel haklar (23. fasıl), adalet, özgürlük ve güvenlik (24. fasıl), eğitim ve kültür (26. fasıl) ve dış, güvenlik ve savunma politikaları (31. fasıl) olmak üzere 6 faslın açılmasını teklif etmişti.

23. ve 24. fasıllara Rum engeli

Yeni fasılların açılmasının gündeme geldiği bu dönemde, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis, mevcut şartlarda 23. ve 24. fasılların açılmasına onay vermeyeceklerini açıklamıştı.

Müzakerelerde son durum

Türkiye’nin AB katılım müzakereleri, 3 Ekim 2005’te başladı.

Bu süreçte 33 fasıldan 14’ü müzakerelere açılırken, sadece bilim ve araştırma faslı kapatılabildi. Açılmayan fasıllardan 17’si Kıbrıs Rum kesimi başta olmak üzere bazı AB üyelerinin siyasi engellemelerine hedef oldu.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir