Ana Sayfa / Şirketler / Boyner Büyük Mağazacılık, Borsa İstanbul’dan çıkıyor

Boyner Büyük Mağazacılık, Borsa İstanbul’dan çıkıyor

Boyner Büyük Mağazacılık (BOYNR) 20 yıllık borsa serüvenini bugün itibarıyla tamamladı.

Boyner Büyük Mağazacılık tarafından yapılan açıklamaya göre, 17 Haziran 1996’da Çarşı Büyük Mağazacılık adı altında İstanbul Borsası’nda işlem görmeye başlayan Boyner Büyük Mağazacılık (BOYNR) Borsa İstanbul kotundan çıkacak.

1996 yılında yüzde 15’i hisse başı 2,3 kuruş fiyatla halka açılan şirket, sonraki yıllarda ek arzlar yaparak halka açıklık oranını yüzde 40’a kadar çıkardı. 2013 yılında Boyner Büyük Mağazacılığın ana hissedarı Boyner Tekstil ve Perakende Yatırımları AŞ, yabancı ortağı CVCI’ın sahip olduğu hisseleri aldıktan sonra azınlık hissedarlara çağrı yapmış ve şirketteki payı yüzde 96’yı aşmıştı. Eylül 2015’de ise Boyner Perakende’nin pay oranının yüzde 97’yi aşmasıyla Boyner Büyük Mağazacılık halka kapanma ve borsa kotundan çıkma sürecini başlattı.

Bu süreçle ilgili Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onayı 26 Şubat’ta alındı. Buna göre şirketin azınlık hissedarlarının mevzuata uygun olarak hisselerini 4,91 TL’den satarak ortaklıktan ayrılmasıyla Boyner Büyük Mağazacılık Borsa İstanbul kotundan çıkacak. Böylece şirket, 20 yılda yatırımcısına yıllık ortalama yüzde 28 kazandırarak TL bazında değerini ilk halka açılış değerinin 130 katına çıkarmış ve aynı dönemde Borsa İstanbul endeksinden daha yüksek bir değer artışı sağlamış oldu.

Öte yandan, Boyner Büyük Mağazacılık’ın ana hissedarı olan ve Boyner Büyük Mağazacılık’la birlikte Beymen, Ay Marka ve Altınyıldız şirketlerini bünyesinde bulunduran Boyner Tekstil ve Perakende Yatırımları ise “BOYP” koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmeyi sürdürüyor.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir