Ana Sayfa / Dünya / Boston Fed Başkanı’ndan faiz açıklaması
Fed

Boston Fed Başkanı’ndan faiz açıklaması

ABD Merkez Bankasının (Fed) Boston Şubesi Başkanı Eric Rosengren,  Fed’in faizleri bu yıl içinde dört kez artırmasının riskli olabileceğini belirtti.

Rosengren, Boston Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada, küresel zayıflığın ve enflasyonun 2018 itibariyle yüzde 2 hedefine ulaşacağına dair yeterli veri olmamasının, faiz artış süreci için risk teşkil ettiğini ifade etti.

“Para politikası, finansal piyasalardaki kısa vadeli ve geçici dalgalanmalara aşırı tepki vermemeli ancak ekonomik tahminlerine yönelik potansiyel riskleri ciddiye almalı” ifadelerini kullanan Rosengren, daha fazla sıkılaşma için büyümenin potansiyel seviyede ya da üstünde devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Rosengren, bu noktada, Fed’in geçen aralık ayında yayımlanan projeksiyonlarının dört faiz artışına işaret ettiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“FOMC tahminlerinin medyanı, federal fonlama oranına ilişkin muhtemel artış hızı için makul bir beklenti sağlasa da ben bu tahminlerin aşağı yönlü riskleri olduğunu düşünüyorum. Bu aşağı yönlü riskler, birçok ticaret partnerimizdeki yavaşlamadan kaynaklanan ekonomik ve finansal dalgalanmaları ve enflasyonun öngörülen grafiğini destekleyen verilerin çok sınırlı olmasını yansıtıyor.”

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy hakkına sahip olan Rosengren, ayrıca bankanın işsizlik beklentilerine yönelik bazı riskler olduğuna işaret ederken, faiz artış hızının bu nedenle çok kademeli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

FOMC’nin faiz artışına başladığı aralık toplantısıyla açıkladığı projeksiyonlara göre, üyeler enflasyonun bu yıl yüzde 1,2 ila 2,1 aralığına yükseleceğini ve 2018 itibariyle yüzde 2 hedefine ulaşılacağını öngörüyor.

Ancak, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi kasım 2015’te açıklanan son verilere göre 12 aylık dönemde sadece yüzde 0,4 artmıştı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir