Ana Sayfa / Dünya / Borsalar ABD verilerinin ardından sert düştü
borsa-dusus-genel

Borsalar ABD verilerinin ardından sert düştü

Küresel pay piyasaları, ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasının ardından sert bir şekilde düşüşe geçti.

ABD’de açıklanan perakende satışlar ve New York Fed imalat sanayi endeksinin beklentilerin belirgin şekilde altında kalmasının ardından borsalar sert bir şekilde düşerken, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 1,99 ile son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dolar, diğer para birimleri karşısında değer kaybederken, güvenli liman alımlarıyla altının onsu yüzde 1,5 yükselerek 1.097,45 dolara kadar çıktı. ABD’de endeks vadeli işlem kontratlarında kayıplar yüzde 2’yi aşarken, Avrupa borsalarında da ortalama yüzde 3 düşüşler dikkati çekiyor.

Küresel piyasalardaki negatif havanın etkisi ile BIST 100 endeksi yüzde 2’ye yakın düşüşle analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 71.000 puanın altına geriledi, dolar/TL 3,04’ün üzerinde dengelendi. Avro/dolar paritesinin 1,10 sınırına yükselmesinden destek bulan avro/TL ise 3,3433 ile son 3 ayın zirvesine yükseldi.

Analistler, küresel ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin, beklentileri karşılamayan verilerle arttığını, bunun da piyasalarda risk iştahını azalttığını ifade ediyor. Azalan risk iştahının, öncelikle güvenli liman alımları ile altın ve tahvil piyasasında etkili olduğunu, pay piyasalarında ise satış baskısını artırdığını kaydeden analistler, özellikle ABD borsalarında destek seviyelerinin kırılması ile zarar-kes (stop-loss) satışlarının da devreye girdiğini, bunun da düşüşü hızlandırdığını tahmin ediyor.

ABD’de açıklanacak sanayi üretimi ve Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi’nin takip edileceğini aktaran analistler, haftanın son işlem gününde düşüş eğiliminin devam edebileceğini belirtiyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir