Ana Sayfa / Finans / Borsa İstanbul ilk 10’da
borsa

Borsa İstanbul ilk 10’da

Borsa İstanbul, “WFE/IOMA 2015 Türev Ürünler Piyasası Raporu”nda, dünyada en çok işlem gören döviz ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinde ilk 10’da yer aldı.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, 2015 yılında global türev piyasalarının değerlendirildiği ve organize piyasalarda işlem gören türev ürünlere ilişkin genel göstergelerin paylaşıldığı “WFE/IOMA 2015 Türev Ürünler Piyasası İncelemesi”nde Borsa İstanbul VİOP 2015 yılında dünyada en çok işlem gören döviz ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinde ilk 10’a girdi.

Malezya Borsası ev sahipliğinde Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen “Uluslararası Opsiyon Piyasası Birliği İşlem Sonrası ve Türev Ürünler Konferansı”nda yayınlanan rapora göre Borsa İstanbul VİOP’ta işlem gören dolar/TL vadeli işlem sözleşmesi dünyada en çok işlem gören döviz sözleşmeleri arasında 9. sırada, BIST 30 endeks vadeli işlem sözleşmesi ise en çok işlem gören endeks vadeli işlem sözleşmeleri sıralamasında 8. sırada yer aldı.

Verilen bilgiye göre, dünyadaki tüm türev piyasaları değerlendiren raporda döviz ve endeks vadeli işlem sözleşmelerinin ön sıralarda yer bulmasının, Türkiye’deki türev piyasaların dünyadaki yerini göstermesi açısından önemli olduğu vurgulanırken, 2015 yılında dünyada türev piyasaların hacminin de 2014 yılına göre yüzde 12 arttığı belirtildi.

2015 yılında gerçekleşen türev ürünler ticareti ve takas işlemleri üzerine odaklanan rapor, WFE’nin 47 üyesine ait verileri kapsıyor. Raporun tamamına “http://www.world-exchanges.org/home/index.php/research/wfe-research#d” adresinden ulaşılabiliyor.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir