Ana Sayfa / Politika / ‘Bölgenin istikrarına saldırıyorlar’
Ahmet-Davutoglu-1

‘Bölgenin istikrarına saldırıyorlar’

Başbakan Davutoğlu, Suriye’deki rejim güçleri ve terör örgütlerinin vahşeti bölgenin istikrarına saldırıyor’ diye konuştu.

Suriye’nin istikrarının, komşu ülkeleri için giderek daha da önemli hale geldiğine dikkati çeken Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Suriye’deki rejim güçlerinin ve DAEŞ, YPG, PKK gibi terör örgütlerinin vahşeti, sadece bizim ülkelerimize değil aynı zamanda bölgenin istikrarına saldırıyor.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün ziyareti kapsamında Başbakan Ahmed en-Nusur ile heyetler arası görüşmeler ve imzalanan iş birliği anlaşmalarının ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Ürdün’ün, Suriye kriziyle ilgili benzer zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Davutoğlu, kuzeye giden sığınmacıların Türkiye’ye, güneye gidenlerin ise Ürdün’e doğru hareket ettiğini söyledi.

“Akabe limanı stratejik öneme sahip”

İki ülke arasındaki ulaştırma konusunda iş birliğinin önemine işaret eden Davutoğlu, “Akabe limanı bizim için stratejik öneme sahip. Suriye ve Irak’taki krizin ardından, İskenderun-Akabe arasında Ro-Ro feribot taşımacılığı fırsatlarını değerlendirmek istiyoruz. Dolayısıyla Akabe, Türkiye için Ürdün’ün yanı sıra Körfez ve Arap yarımadasına açılan bir kapı olacak.” diye konuştu.

‘Ürdün’ün istikrarı Türkiye’nin istikrarı kadar önemli’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Ürdün İş Forumu’nda iş adamlarına hitap etti.

Davutoğlu konuşmasında, ‘Ürdün’ün zor coğrafyada Kral Abdullah ve Başbakan El-Nusur’un dirayetli yönetimleri ile istikrarını koruduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Ürdün’ün istikrarı bizim için Türkiye’nin istikrarı kadar önemlidir. Ürdün’ün siyasi ve ekonomik olarak istikrarını koruması hem Arap dünyasında umutları yeşertmekte ama aynı zamanda da Filistin’e ve Kudüs’e yönelik olarak da çok önemli bir mesaj niteliği taşımakta. Ürdün’nün siyasi istikrarı ve ekonomik kalkınması için dost Ürdünlü kardeşlerimizle omuz omuzayız. Eminiz ki Ürdünlü dostlarımız için de Türkiye’nin siyasi istikrarı ve ekonomik kalkınması bir gurur vesilesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Ürdün Kralı Abdullah ve Başbakan El-Nusur ile çok dostane, yürekten, açık ve vizyoner görüşmeler yaptıklarına işaret eden Davutoğlu, “Köklü ilişkilerde yeni bir başlangıç yapıyoruz ama emin olunuz ki bu güzel başlangıcı çok güzel başarılarla da taçlandıracağız çünkü Türkiye ile Ürdün arasında ikili ilişkilerde herhangi bir sorun yoktur.” dedi.

Ürdün TİKA ofisi açıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, heyetler arası görüşmenin ardından Ürdün’ün başkenti Amman’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ofisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Davutoğlu, açılışın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile ofisi gezdi.

Davutoğlu ile Ürdün Kralı 2. Abdullah görüştü

Davutoğlu, Ürdün’deki temasları kapsamında, Kral 2. Abdullah ile başkent Amman’daki El-Hüseyniye Sarayı’nda bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

davutoglu-urdun-krali

Ban Ki Mun ile Davutoğlu görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Ürdün’ün başkenti Amman’da, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile bir araya geldi.

Başbakanlık kaynaklarından yapılan açıklamada, yaklaşık 30 dakika süren görüşmede, Türkiye’de düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi hazırlıklarının ele alındığı belirtildi.

İkili görüşmede, Suriye’nin geleceğine ilişkin Cenevre görüşmelerindeki durum, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında düzensiz göçle ilgili alınacak önlemler ve mültecilerin refahının sağlanmasına ilişkin Türkiye tarafından atılan adımların da değerlendirildiği kaydedildi.

Ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un, Başbakan Davutoğlu’na Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarında hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiği ifade edildi.

davutoglu-Ban-Ki-Mun-

 

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir