Ana Sayfa / Politika / Böke: Rusya’dan gelen ziyaretçi yüzde 56 azaldı

Böke: Rusya’dan gelen ziyaretçi yüzde 56 azaldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56 azaldığını belirterek, yılın kalanında da aynı eğilimin sürmesi durumunda 1,3 milyar dolarlık gelir kaybının kaçınılmaz olacağını savundu.

Böke, yazılı açıklamasında, CHP’li 14 belediye ve il başkanıyla, ekonomik sorunlara yerelden çözüm üretmek için Hatay’da bir araya geldiklerini ifade etti.

Toplantının ana gündeminde, “Rusya krizinin ekonomik etkilerine karşı yerelde çözümler” konusunun yer aldığına dikkati çeken Böke, krizin en fazla hissedildiği alanın turizm olduğunu ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre geçen yılın ilk çeyreğinde 4,3 milyon olan yabancı ziyaretçi sayısının, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 düşerek 4 milyona gerilediğini aktaran Böke, “Sektördeki bu yavaşlamanın maliyeti 1 milyar dolar oldu. Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56 azaldı. Yılın kalanında da aynı eğilimin sürmesi durumunda 1,3 milyar dolarlık gelir kaybı kaçınılmaz olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP olarak vatandaşa dokunan ve halkın sorunlarına doğrudan somut çözüm üreten bir siyaset izlediklerini belirten Selin Sayek Böke, bu siyasi yaklaşımın bir devamı olarak Rusya krizinin ekonomik etkilerine karşı somut çözümler ortaya koymaya devam edeceklerini bildirdi.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir