Ana Sayfa / Dünya / BOJ’dan ‘negatif faiz’ açıklaması

BOJ’dan ‘negatif faiz’ açıklaması

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, “Negatif faizlerin pozitif etkileri ekonomiye yayılacak” dedi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı (BOJ) Haruhiko Kuroda, negatif faiz politikasının pozitif etkilerinin ekonomiye ve fiyatları yavaş yavaş yayılmasını beklediğini söyledi.

Parlamentonun üst kanadında konuşan Kuroda, “Negatif faizlerin etkisi tahvil getirilerindeki düşüş biçiminde ortaya çıkmaya başladı” dedi.

Kuroda konuşmasında, Japon ekonomisinin ılımlı şekilde büyümeye devam etmesini beklediğini ifade ederken, BOJ’un son piyasa oynaklığının ekonomide ve fiyatlarda görünümü nasıl etkileyeceğini yakından izlediklerinivurguladı.

Toplantıda soruları da yanıtlayan Kuroda, BOJ’un Borsa Yatırım Fonu alımlarının amacının fiyat istikrarı hedefini yakalamak olduğunu, hisse senedi piyasasını destekleme amaçlarının olmadığını ifade etti.

BOJ’un negatif faiz politikasının Japon Devlet Tahvili alımına zarar vereceğini düşünmediğini, bir problem görmediğini anlatan Koruda, bankaların Japon Devlet Tahvili satmakta isteksiz olmaları halinde bunun tahvil getirilerini aşağı iteceğini de vurguladı.

Yılbaşından bu yana piyasa hareketlerinin biraz aşırıya kaçtığını savunan Kuroda, büyük ekonomiler için fiyat istikrarı ve kur istikrarının aynı şey olmadığını, büyük merkez bankalarının para politikalarının kurları hedeflemediğini de belirtti.

Konuşmasında global ekonomide temel göstergelerin kötü durumda olmadığını da dile getiren Kuroda, bununla birlikte global piyasalarda sıkıntıların henüz bastırılmadığını da ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir