Ana Sayfa / Şirketler / BiTaksi en başarılı startup seçildi
BiTaksi

BiTaksi en başarılı startup seçildi

“Türkiye’nin En Başarılı 100 Startup”ının oylama sonuçlarına göre BiTaksi birinci, Getir ise dördüncü oldu.

BiTaksi’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu ve Endeavor Türkiye destekleriyle Bizz Consulting tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin en başarılı 100 StartUp’ı açıklandı.

Startup ekosisteminin 58 önemli isminin oylarıyla 3 sene önce girişimci Nazım Salur tarafından kurulan, taksicilerle yolcuları buluşturarak hızlı, kolay ve güvenli seyahat ortamı sunan BiTaksi, Türkiye’nin en başarılı Startup şirketi seçildi. Nazım Salur’un henüz altı ay önce faaliyete geçirdiği ve yüzlerce ürünü 7/24 istenilen noktaya ortalama 10 dakikada getiren bir diğer girişimi Getir ise en başarılı dördüncü Startup oldu.

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen Nazım Salur BiTaksi ve Getir gibi uygulamaların cep telefonlarını hayatın uzaktan kumandası haline getirdiğini belirterek, şunları anlattı:

“BiTaksi’de dünyada daha önce başlamış bir teknolojiyi Türkiye’ye uygun ve daha iyi olarak yaptıklarını, Getir’de ise dünyada daha henüz kimsenin yapmadığı bir işi başarıyla ilk olarak ortaya çıkardık. BiTaksi uygulaması ile yaklaşık 15 dakika süren ve tanımsız olan sürücü-yolcu ilişkisini tanımlı hale getirerek güven ortamı oluşturan bir platform kurduk.

Taksi yolculuklarında nakit haricinde kredi kartı ve farklı dijital ödeme seçenekleri sunduk. Getir’i ise BiTaksi’nin mevcut başarısının verdiği cesaretle ve yüzlerce temel ihtiyaç maddesini tüketicilere çok hızlı götürebileceğimiz fikriyle Temmuz ayında hizmete açtık. Altı ayda hızlı büyüyerek tüketicilerin önce cep telefonuna sonra kalbine girdik. Her iki girişimimizin aldığı bu ödüller hayata uzanan mobil uygulamaların hızlıca benimsendiğinin ve sevildiğinin bir göstergesidir.”

Nazım Salur konuşmasında günümüzde özellikle büyük şehirlerde bir çok insan için zamanın paradan daha değerli hale geldiğine de dikkati çekti. “Artık teknoloji günlük hayattaki düzeni değiştirmek için kullanılıyor” ifadelerini kullanan Salur, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mobilde önce hava durumuna baktık, piyasaları inceledik, oyun oynadık. Bunlar hep insan ile teknolojinin karşı karşıya geldiği şeylerdi ve tek yönlüydü. Bugün örneğin Getir’de de BiTaksi’de de yaptığımız şey, tek yönlü değil, çift yönlü.Mobil uygulamayı, gerçek hayata indirgiyoruz. Cep telefonundan tek tuşa basarak insanlar taksi çağırabiliyor ya da ihtiyacı olan ürünleri bulunduğu yere getirtebiliyorlar. Mobil alanda Türkiye’nin önünde büyük bir fırsat var, dolayısıyla mobilde işlerin yüzde doksan yedisi yapılmayı bekliyor.”

Türkiye’den global ölçüde bir başarı hikayesi çıkarmak istediklerini belirten Salur, “Getir’i önümüzdeki yıllarda dünyanın bir çok büyük şehrine taşımayı planlıyoruz. Öncelikli hedefimiz yurtdışı ağı oluşturmak ve buralarda başarılı olmak. Ayrıca getir gibi Türkçe bir kelimeyi dünyaya öğretmek ve sevdirmek istiyoruz” dedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir