Ana Sayfa / Finans / BİST’te projeler devam edecek

BİST’te projeler devam edecek

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, “Stratejik kararları, alınmış kararları, yönetimde süreklilik gereği devam ettireceğiz” açıklamasını yaptı.

Nisan ayı başında Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Himmet Karadağ, yaptığı açıklamada, önceki dönemde başlatılan ve süregelen projeleri devam ettirme kararlığında olduklarını kaydederek Karadağ, Borsa İstanbul’un belli stratejik ortaklık projelerinde ciddi aşama kaydettiğini anlattı. Karadağ, “NASDAQ projesinin birinci fazının kabulü gerçekleşti. Pay piyasasında şu anda NASDAQ altyapısını kullanıyoruz. BISTECH olarak onu dönüştürdük. Orada yazılımın yerlileştirilmesini de sağlıyoruz. Stratejik kararları, alınmış kararları, yönetimde devamlılık gereği devam ettireceğiz.” şeklinde konuştu.

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile stratejik ortaklık kurulduğunu hatırlatan Karadağ, şunları söyledi: “Bu Borsa İstanbul’un platform anlamında uluslararası bilinirliğini, gücünü de artırıyor. Herhangi bir nitelikli ürün geliştirdiğimde, bir tarafımızda EBRD, bir tarafımızda NASDAQ olacak, belki roadshow’lara birlikte çıkacağız. Ürün çeşitliğini artırma konusunda yatırımcılarımıza maksimum oranda, proaktif bir yaklaşımla hizmet vereceğiz. Borsanın avantajlarını, sermaye piyasasıyla finansmanın esnekliğini, faydalarını, katkısını anlatacağız. Kazancı küçük yatırımcılarla paylaşmanın getirilerini, tüm avantajları ekibimizle birlikte yatırımcılara sunacağız.”

‘Çok daha ileri aşamaya taşıyacağız’

Borsa İstanbul’daki yönetim değişikliğine de değinen Karadağ, bu derece önemli kuruluşlarda değişen hedefler ve beklentiler doğrultusunda bayrak değişimleri olabileceğini söyledi. Karadağ, “Yeni yönetim olarak çok uyumlu, alanlarında çok tecrübeli isimlerden oluşuyoruz. Birikimlerimizi Borsa İstanbul’da sermaye piyasaları açısından katma değere dönüştürmeye çalışacağız. Allah’ın izniyle uyumlu bir şekilde çalışarak borsamızı şu an bulunduğu seviyeden çok daha ileri aşamalara taşımaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Himmet Karadağ, Borsa İstanbul’un 1 Nisan’da gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulunda yönetim kurulu başkanlığına getirilmişti. Genel Kurul toplantısında Hazine Müsteşarlığının önerdiği yeni yönetim kurulu üyelerinin oylaması yapılmış ve oylama sonucunda Borsa İstanbul’un yeni yönetim kuruluna Himmet Karadağ, Osman Saraç, Seyit Ahmet Işkın, Melikşah Utku, Bilal Topçu, Erişah Arıcan, Nicola Beattie, İlhami Koç, Işınsu Kestelli ve Murat Tacir seçilirken, aynı zamanda Osman Saraç Genel Müdür olmuştu.

Payların 2017’de halka arz edilmesi bekleniyor

Borsa İstanbul’un devam eden projeleri arasında Nasdaq OMX ile gerçekleştirilen işbirliği, en önemlilerden biri olarak öne çıkıyor. Altı kıtaya yayılan bir bölgede, alım-satım, borsacılık teknolojisi ve bilgi hizmetleri sunan Nasdaq, 2013 yılının aralık ayında yapılan anlaşma ile Borsa İstanbul’a en gelişmiş piyasa teknolojisi uygulamaları sağlayıp danışmanlık hizmeti sunarken, Borsa İstanbul, Avrasya bölgesinde Nasdaq teknolojilerinin satış haklarına sahip olmuştu.

Öte yandan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 11 Aralık 2015 tarihinde Borsa İstanbul’un sermayesini temsil edilen payların yüzde 10’unu satın aldı. Borsa İstanbul’un gelecek dönemde gerçekleştirmesi planlanan önemli projelerinden bir diğeri ise Hazine’ye ait payların halka arzı. Borsa İstanbul’un paylarının 2017 yılında halka arz edilmesi planlanıyor.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir