Ana Sayfa / Finans / BES’te hedef 60 milyar lira
Bes

BES’te hedef 60 milyar lira

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Bostan, “Bireysel emeklilik sektörünün, 2016 yılında 7 milyon katılımcı sayısına ve devlet katkısı ile 60 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşmasını öngörüyoruz” dedi.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, bireysel emeklilik sektörünün 2015 yılı gerçekleşmesi ve 2016 yılı beklentileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bostan, 18 Aralık 2015 tarihi itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcı sayısının 5 milyon 976 bin 412’ye ve toplam fon miktarının 47 milyar liraya ulaştığını belirterek, toplam fon birikiminin yaklaşık 4,8 milyar lirasının devlet desteği, 42 milyar 275 milyon lirasının vatandaşların kendi birikimi olduğunu ifade etti.

Hedef 60 milyar lira

Katkı payı tutarı 36 milyar 433 milyon TL olarak gerçekleşirken, yatırama yönelen tutarın ise 35 milyar 867 milyon TL’ye çıktığını dile getiren Bostan, her yıl hızlı büyümesini sürdüren sektörün, 2016 yılında 7 milyon katılımcı sayısına ve devlet katkısı ile 60 milyarlık liralık fon büyüklüğüne ulaşmasını öngördüklerini belirtti.

Bostan, sistemde kalış sürenin uzatılması için fon performanslarının artması, katılımcılara doğru ürünlerin sunulması ve devlet katkısının iyi anlatılması gerektiğini belirterek, “Vakıf Katılım Bankasının sektöre vereceği katkı ile tekaful katılım sigortacılığı konusunda yeni ürünler tasarlayarak global dünya ile yarışan bir şirket olma vizyonumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir