Ana Sayfa / Şirketler / Belirsizlikler ve risk algısı TL’yi zayıflatıyor
ALB-Forex-Enver-Erkan

Belirsizlikler ve risk algısı TL’yi zayıflatıyor

Tüm gelişmekte olan ülke paralarında zayıflığın hakim olduğu günde geçmiş 3 ayda görece iyi performans gösteren Türk lirasının bir miktar baskı altında olduğu gözlemlenmektedir. Negatif tabloyu destekleyecek birçok etmen bulunmaktadır. Yurtdışında risk algısı, Suudi Arabistan ve İran ilişkilerinden, Çin’in yuanın daha da zayıflamasına izin vermesinden ve Kuzey Kore’nin nükleer testinden dolayı yüksektir. Bu da küresel piyasalarda riskli varlıklar içinde en başta gelişmekte olan ülke para birimlerini etkilemektedir. Türkiye’nin gerek Orta Doğu coğrafyasına yakın olması nedeniyle jeopolitik risklere açık olması, gerekse de 2015 dış finansman yükü sebebiyle lira en çok etkilenen para birimlerinden birisi olmaktadır. Küresel piyasalarda volatilitenin ilerleyen günlerde normalleşmesiyle birlikte Türk lirası üzerinde oluşan baskının hafifleyeceğini öngörmekteyiz.

Küresel anlamda negatifliğin artmış olduğu bu dönemde, TCMB’nin Ocak ayı PPK toplantısında atacağı adımlara ve sadeleştirme politikasına ilişkin belirsizliklerin mevcut olması da TL’nin dışa karşı kırılganlığını artıran etmenlerdir. Hatırlanacağı gibi; VIX ve Move endekslerindeki düşüş ile küresel piyasalardaki volatilitenin azalması Merkez Bankası tarafından sadeleştirmenin uygulanabilirliği açısından ölçüt olarak gösterilmişti. Küresel piyasalardaki oynaklık TCMB’nin normalleşme adımını öteleme ihtimalini güçlendirmektedir. Bu durumun hareket alanını kısıtlaması ve kurda volatilitenin artmasının faiz politikası açısından belirsizlik oluşturması Türk varlıkları üzerindeki baskıyı artırmaktadır.

Dolar/TL 3 – 3,03 bandı içine yerleşme çabasındadır. Kurda volatilitenin azalması ise aşağıda 2,95 desteğinin kırılması ile beraber olacaktır. Kurda teknik anlamda 3,05 yolunun da kısa vadede oluşabilecek volatilite ve risk algısına göre açık olduğunu söyleyebiliriz.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir