Ana Sayfa / Dünya / Belçika’nın “büyük sığınmacı başarısı”
Suriyeli-siginmaci

Belçika’nın “büyük sığınmacı başarısı”

Belçika hükümeti, çıkarılan zorluklar ve imkansızlıklar yüzünden gönüllü olarak geri dönen Iraklıların sayısının artmasını “büyük başarı” olarak sundu.

Belçika’dan kendi istekleriyle geri dönen Iraklı sığınmacıların sayısı, 2015’te bir önceki yıla göre önceki seneye göre 17 kat artarak 58’den bin 14’e çıktı.

Milliyetçi Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisinden Mülteciler ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Theo Francken, geri dönüşlerde Bağdat ve civarından gelen Iraklı erkeklerin iltica başvurularının artık kabul edilmeyeceği kararına dair bilgilendirme kampanyasının etkili olduğunu söyledi.

Geri dönüşlerin “büyük bir başarı” olduğunu iddia eden Francken, “Belçika’nın aranan efsanevi kayıp altın şehir El Dorado olduğu yönündeki miti çürüttüklerini” kaydetti.

Francken, “Söylem her zaman, Belçika’nın El Dorado olduğu algısını çürütmek için yetmez. Sözleri eylemler izlemeli. İnsan kaçakçılarının verdiği ev ve gelir sözlerinin yerine biz sığınmacılara kalacak yer, çamaşır yıkama imkanı ve yiyecek verdik. Ülkemiz hakkındaki o miti çürüttük. Başarımızın sırrı da işte bu” dedi.

Eylül ayından beri Bağdatlı erkeklere otomatik koruma statüsü verilmeyen Belçika’da, son üç ayda Iraklılarca yapılan iltica başvurularının yüzde 85 düşüşle 335’e indiği açıklandı.

– Hristiyan Suriyeliler için gizli operasyon yaptı

Belçika’ya geçen yıl yaklaşık 35 bin iltica başvurusu yapıldı. Sığınmacıların geri dönüşü için büyük çaba harcayan Belçika, buna karşın geçen yıl toplam 281 Suriyeli Hristiyanı getirmek için gizli operasyonlar gerçekleştirdi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir