Ana Sayfa / Politika / Bazı ürünlere ithalat aşamasında da denetim
Ekonomi-Bakanligi

Bazı ürünlere ithalat aşamasında da denetim

İç piyasada halihazırda denetlenen “bazı hijyenik ürünler, eldivenler, okul ve büro malzemeleri, mouse padler, imitasyon takı eşyaları, kol düğmeleri, kol saati, saat kordonu, cep telefonu kılıfı” gibi ürünler ithalat aşamasında da denetlenecek.

Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2016 yılına ilişkin Ürün Güvenliği ve Denetimi tebliğlerinin Resmi Gazete’nin dünkü 4. mükerrer sayısında yayımlandığı hatırlatıldı.

Söz konusu tebliğlerin, ticari ve ekonomik gelişmeler, yıl içindeki uygulamalar, ilgili mevzuat değişiklikleri ve uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülükler çerçevesinde, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri dahilinde sektörün ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandığı ifade edilen açıklamada, ayrıca Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları’nda (G.T.İ.P) veya madde isimlerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan değişikliklerin de tebliğ eki listelere yansıtıldığı kaydedildi.

Açıklamada anılan tebliğler kapsamında 2016 yılına yönelik olarak yapılan bazı düzenlemeler hakkında da bilgi verildi.

Buna göre, iç piyasada halihazırda denetlenen “bazı hijyenik ürünler (çocuk bezleri, tampon, hijyenik ped vb.), eldivenler, okul ve büro malzemeleri, mouse padler, imitasyon takı eşyaları, kol düğmeleri, kol saati, saat kordonu, cep telefonu kılıfı” cinsi ürünlerin ithalatta da denetlenmesi uygulaması getirildi.

Koruyucu metal burunlu ayakkabılar ile kulak tıkaçları ilgili tebliğ kapsamına alınırken, şişme botlar, forkliftler, muhtelif tezgah ve makineler, testereler, güneş paneli inventörleri, el fenerleri ve madenci lambaları cinsi ürünlerin da tebliğ kapsamına alındığı belirtildi. Ayrıca, madenci lambalarının Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmeliğe (ATEX) uygunluğunun aranacağı duyuruldu.

Klimalar ve elektrik süpürgeleri gibi ürünlerin enerji verimliliği açısından da denetlenmesi hususu düzenlenirken, çelik borular, tespit yayları ve jant balans ağırlıkları ile tornavidalara ilişkin standartlar söz konusu ürünlerin denetimi için ilgili tebliğ kapsamına alındı.

Yara bandı ve plasterler, kaydırıcı jeller, tıbbi cihaz dezenfektanları, glukometreler ve oksijen konsantratörleri cinsi tıbbi ürünler de tebliğ kapsamına girerken, “EXPO 2016 Antalya” kapsamında Japonya’dan getirilecek gıda ve yem haricindeki bitki ve bitkisel ürünlerin radyasyon kontrollerinden muaf tutulmasına yönelik değişiklik yapıldı.

Hariçte İşleme Rejimi Kararı kapsamında ihraç edilen ürünlerden elde edilen ikincil işlem görmüş maddeler kapsam dışına alındı. Şahsi eşya ve numunelerin denetim için Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemine (TAREKS) yönlendirilmemesini teminen anılan husus ilgili tebliğlerde daha açık biçimde tanımlandı.

Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatında ve İthalatında Ticari Kalite Denetimi Tebliğinde, bazı iş ve işlemleri kolaylaştırıcı düzenlemelere gidildi. Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun’da yer alan idari para cezalarının alt ve üst hadleri Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde tespit edilen oran esas alınarak artırıldı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir