Ana Sayfa / Gündem / “Basmane çukuru” ihalesine itiraz
Basmane-cukuru

“Basmane çukuru” ihalesine itiraz

Güç Yapı AŞ, “Basmane Çukuru” olarak tanımlanan Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından açılan ihaleye itirazda bulunulduğunu duyurdu.

Güç Yapı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu yaptığı yazılı açıklamada, “TMSF tarafından ‘ticari ve iktisadi bütünlük’ olarak değerlendirilen hakların satışı ile ilgili ihaleye, kurum nezdinde kanuni haklarımız saklı kalmak üzere gerekli itirazlar yapılmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Güç Yapı AŞ ve EGYO AŞ’nin imzaladığı sözleşmede, Güç Yapı AŞ’nin pilot firma olması nedeniyle Güç Yapı AŞ’nin içinde bulunmadığı bir satış geçerli olamaz” denildi.

– İhale

Temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından dün açılan satış ihalesine Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik AŞ teklif vermişti.

Belediye garajı olarak hizmet verilen arazide kurulması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi çok ortaklı Güçbirliği Holding şirketi kazanmış, EGS Gayrimenkul Ortaklığı şirketiyle birlikte hazırlanan projenin temeli, 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı.

İkiz kulelerden oluşan, alışveriş ve iş merkezi, sinema ve otoparkın bulunduğu proje ve imar planıyla ilgili eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur tarafından hukuki süreç başlatılmıştı.1999 yılında yürütmeyi durdurma kararıyla temel aşamasında kalan projenin ana hissedarı Güçbirliği Holding, TMSF’ye devredilmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında sağlanan anlaşmayla belediyenin yüzde 12 olan hissesinin yüzde 30’a çıkarılması sonrası fon tarafından iki kez ihaleye çıkan proje, teklif gelmemesi nedeniyle satılamamıştı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir