Ana Sayfa / Finans / Bankalara ilk çeyrekte 5,4 milyon çek ibraz edildi

Bankalara ilk çeyrekte 5,4 milyon çek ibraz edildi

Bu yılın ilk çeyreğinde bankalara ibraz edilen çek sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 azalarak 5,4 milyon oldu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi mart ayı çek raporunu yayımladı.

Rapora göre bu yılın ilk üç ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 azalarak 5,4 milyona geriledi. Bu çeklerin parasal tutarı toplam 168 milyar TL oldu.

Ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan dönemde, parasal tutarı 6,6 milyar TL’yi bulan 191 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 10 artış görülürken, karşılıksız çeklerin toplam tutarında ise yüzde 10 düşüş yaşandı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 742 milyon TL tutarındaki 25 bin adet çek daha sonra ödendi.

Bu dönemde, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,4 puanlık artışla yüzde 3,6 ve tutar bazında 0,8 puanlık azalışla yüzde 3,9 düzeyinde gerçekleşti.

– En düşük karşılıksız çek oranına sahip il Sinop 

Mart ayında, adet bazında en fazla ‘karşılıksız’ işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya izledi.

Tutar olarak, ‘karşılıksız’ işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 15’le Şırnak oldu. Şırnak’ı sırasıyla, yüzde 10,9 ile Mardin, yüzde 10,6 ile Kırıkkale, yüzde 10,3’le Hakkari ve yüzde 9,4’le Şanlıurfa takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Sinop, Kastamonu ve Tunceli olarak sıralandı.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir